Dieta cukrzycowa – profilaktyka i wspomaganie terapii

kategoria: Porady , Zdrowie i nauka ,

Dieta cukrzycowa – profilaktyka i wspomaganie terapiiCukrzyca to złożony zespół zaburzeń metabolicznych dotyczących poziomu glukozy oraz insuliny. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy cukrzycy, które różnią się mechanizmami powstania, jednak ostatecznie prowadzą do tego samego powikłania, jakim jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi.

Jeśli w Twojej rodzinie zdarzyły się przypadki cukrzycy, możesz mieć podstawy do tego, aby obawiać się rozwoju choroby także u siebie. A może już zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę i nie wiesz, jak wyglądać będzie teraz Twoje życie? Zastanawiasz się, na czym polega leczenie cukrzycy i dlaczego zawsze podkreślana jest kluczowa rola diety? Zaraz poznasz odpowiedzi na te pytania.

Cukrzyca diagnozowana jest coraz częściej, co wynika zarówno z niewłaściwego trybu życia, jak i większej częstości występowania zaburzeń o charakterze autoimmunologicznym. Zarówno cukrzyca typu 1, jak i cukrzyca typu 2 wymagają stałego leczenia oraz zmiany stylu życia na zdrowszy. A najważniejszym uzupełnieniem leczenia cukrzycy jest dieta w cukrzycy.

Czy można zapobiec cukrzycy?

Bardzo wiele przypadków cukrzycy ma podłoże genetyczne, nie oznacza to jednak, że cukrzyca jest chorobą dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. Zauważalne jest oczywiście rodzinne występowanie cukrzycy, jednak najważniejszy wpływ na rozwój choroby ma wpływ czynników środowiskowych. W przypadku cukrzycy typu 1 kluczowe znaczenie mają procesy autoimmunologiczne, które prowadzą do syntezy przeciwciał przeciwko komórkom tarczycy czy przeciwko insulinie. Ostatecznie synteza insuliny jest bardzo ograniczona, po czym całkowicie zanika. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 ma miejsce zjawisko insulinooporności, czyli braku wrażliwości komórek na działanie insuliny. W obu typach cukrzycy za zainicjowanie choroby odpowiadać może brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, stosowanie używek czy długotrwały stres.

Profilaktyka cukrzycy sprowadza się przede wszystkim do utrzymywania prawidłowej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. Należy unikać spożywania większej ilości kalorii, niż wynika to z indywidualnego zapotrzebowania, a także węglowodanów i białka. W świetle najnowszych badań najbardziej optymalnym modelem żywienia jest dieta bogatotłuszczowa.W ramach profilaktyki warto raz w roku zbadać poziom glukozy na czczo, a także kontrolować poziom ciśnienia krwi, gdyż osoby cierpiące na nadciśnienie częściej chorują na cukrzycę.

Dieta cukrzycowa wspomaganie terapiiA jeśli już zachorujesz….

Jeżeli jesteś pacjentem leczonym na cukrzycę, zapewne stosujesz leki obniżające poziom glukozy we krwi, a być może także insulinę. I na pewno zaleceniem lekarskim jest utrzymanie właściwej diety, nie każdy pacjent wie jednak, co tak naprawdę powinien jeść, a czego unikać w cukrzycy. Już śpieszę z odpowiedzią. Przede wszystkim – nie podejmuj samodzielnych prób komponowania jadłospisu dla cukrzyka, gdyż nawet niewielkie niedociągnięcia mogą odbić się negatywnie na przebiegu leczenia.

Jeśli dostarczysz zbyt mało kalorii -grożą Ci stany hipoglikemii, zaś zbyt wysoka podaż węglowodanów przyczynić może się do tycia oraz zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. W związku z niższą podażą węglowodanów, dostarczyć musisz większych ilości białka i tłuszczu. A wszystko to dostosowane być powinno do indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz wyników badań. Optymalna dieta w cukrzycy może poprawić wyniki badań, a nawet umożliwić zredukowanie dawek leków.

Moja współpraca z osobami chorymi na cukrzycę rozpoczyna się od wywiadu oraz przeanalizowania wyników badań, zwłaszcza poziomu glikemii oraz wartości hemoglobiny glikowanej HbA1c. A po opracowaniu indywidualnego jadłospisu, jego skuteczność monitorowana jest w oparciu o wartość markera HbA1c – jego optymalny wynik to 4,5-5%.


Ketodietetyk