Poradnik dobrego życia

Keto Kalkulator

Aby obliczyć swoje GKI (indeks glukozowo-ketonowy), musisz wprowadzić odczyty ketonów i glukozy do kalkulatora. Jeśli mierzysz poziom glukozy w mg/dL, tak jak w USA, użyj pierwszego kalkulatora. Jeśli mierzysz poziom glukozy w mmol/L, na przykład w krajach Unii Europejskiej i Kanadzie, użyj drugiego kalkulatora.

Poziom glukozy w mg/dL

Upewnij się, że wprowadzasz poprawne odczyty.

Kalkulator GKI (GLU - mg/dL)


mg/dL

mmol/L
1
3
6
9
2.56
Twój indeks glukozowo-ketonowy:
2.56
Poziom glukozy w mmol/L

Upewnij się, że wprowadzasz poprawne odczyty.

Kalkulator GKI (GLU - mmol/L)


mmol/L

mmol/L
1
3
6
9
2.56
Twój indeks glukozowo-ketonowy:
2.56

Możesz również samodzielnie obliczyć GKI korzystając z poniższego wzoru:

[poziom glukozy (mg/dL) / 18] / [poziom ciał ketonowych (mmol/L) = GKI

Uwaga! Pamiętaj o tym, że pomiarów stężenia glukozy i ciał ketonowych we krwi dokonujemy 2 do 3 godzin po posiłku. Jeśli to możliwe – warto dokonywać pomiarów i obliczać GKI za pomocą keto kalkulatora dwa razy dziennie.

Dzięki wykonywaniu pomiarów dwukrotnie w ciągu doby, możesz obserwować jak dieta ketogeniczna wpływa na Twój indeks glukozowo-ketonowy, a w razie potrzeby wynikającej z interpretacji odczytu kalkulatora – wprowadzać modyfikacje w stosowanej diecie, np. w ilości spożywanego białka.

Jak interpretować wyniki keto kalkulatora?

Poniższa tabela pomoże Ci odczytać wyniki uzyskane dzięki pomocy kalkulatora GKI.

GKI CO TO OZNACZA? WNIOSKI

1

osiągnąłeś bardzo głęboki stan ketozy terapeutycznej

to stan, do którego powinieneś dążyć – przynosi najlepsze efekty zdrowotne dla organizmu; jest trudny do uzyskania bez pomocy eksperta ketogenicznego

1 do 3

osiągnąłeś głęboki stan ketozy terapeutycznej

do takiego poziomu ketozy powinny dążyć osoby stosujące ketozę leczniczo w przypadku takich chorób jak epilepsja, choroby nowotworowe, choroba Parkinsona, Alzheimer, poważne urazy mózgu czy przewlekłe choroby zapalne

3 do 6

osiągnąłeś umiarkowany stan ketozy

ten poziom ketozy zalecany jest osobom zmagającym się z cukrzycą typu 2, insulinoopornością, zaburzeniami endokrynologicznymi i metabolicznymi

6 do 9

osiągnąłeś niski stan ketozy

to idealny poziom dla osób pragnących schudnąć i poprawić stan zdrowia

9

nie jesteś w stanie ketozy

Twój sposób odżywiania wymaga zmian, by osiągnąć stan ketozy

Co możesz zrobić, by obniżyć poziom GKI?

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, które otrzymałeś po skorzystaniu z kalkulatora keto – zwróć uwagę nie tylko na to, co jesz, ale również na to, jaki tryb życia prowadzisz.

Im dłużej stosujesz zasady diety ketogenicznej, unikasz odstępstw od założeń i sięgasz po produkty spożywcze wysokiej jakości – tym lepszych wyników pomiarów indeksu glukozowo-ketonowego możesz się spodziewać.

W obniżeniu poziomu GKI i osiągnięciu stanu ketozy pomocne będzie stosowanie postu przerywanego, unikanie przewlekłego stresu, dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu, a także regularne wykonywanie pomiarów stężenia cukru i ketonów we krwi, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Kalkulator GKI pomaga reagować na podwyższenie poziomu GKI, ponieważ gdy zauważysz jego wzrost po posiłku – otrzymasz wyraźny sygnał, że cały posiłek lub któryś z jego składników utrudnia, a nawet uniemożliwia osiągnięcie stanu ketozy. Będziesz mógł wprowadzić modyfikacje i jeszcze raz przyjrzeć się temu, co jesz.

Jeżeli chcesz osiągnąć głęboki stan ketozy terapeutycznej – możesz skorzystać z pomocy lekarza lub doświadczonego dietetyka ketogenicznego.

Co oznacza indeks glukozowo-ketonowy?

GKI (Glucose-Ketone Index) to indeks glukozowo-ketonowy, który jest doskonałym biomarkerem, dzięki któremu możesz śledzić swoje zdrowie metaboliczne, poziom ketozy i cukru we krwi. Nie ma lepszego i bardziej obiektywnego sposobu, by sprawdzić jak dieta ketogeniczna i stan ketozy wpływają na organizm i poprawę stanu zdrowia.

Indeks glukozowo-ketonowy, który możesz obliczyć stosując nasz kalkulator keto, to stosunek glukozy we krwi do poziomu ketonów. Im niższy poziom GKI – tym wyższa skuteczność stosowania diety ketogenicznej.

Obliczanie i kontrolowanie indeksu glukozowo-ketonowego przy pomocy keto kalkulatora może być pomocne tuż po okresie adaptacji, by ustalić odpowiednie ilości tłuszczu, węglowodanów i białka dla danego organizmu.

Zbyt wysoki poziom indeksu glukozowo-ketonowego powinien być jasnym sygnałem, że coś jest nie tak. Może to oznaczać złe komponowanie posiłków lub nieświadome sięganie po produkt, który nie jest przyjazny dla ketozy. Za wysoki GKI może oznaczać nieprawidłowości w stylu życia – przewlekły stres, zbyt mały poziom witaminy D, niedobory innych witamin i minerałów, złą jakość i/lub za małą ilość snu.

Jeżeli chcesz mieć swoje zdrowie pod kontrolą i monitorować efekty stosowania diety ketogenicznej – zachęcamy do regularnego korzystania z naszego kalkulatora GKI.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swój adres email. Otrzymasz od nas szereg wskazówek i porad, które pomogą Ci w zdrowym odżywianiu.