Leczenie cukrzycy dietą

kategoria: Choroby , Wiedza , Zdrowie i nauka ,

Leczenie cukrzycy dietąCukrzyca to choroba metaboliczna prowadząca do zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Wpływa to negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu i w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do zaburzeń wzroku, czucia, schorzeń układu sercowo – naczyniowego, uszkodzenia nerek czy zmian neurologicznych.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę – nie dopuszczaj do siebie czarnych myśli. Jeśli realizować będziesz leczenie zaproponowane przez diabetologa oraz zadbasz o zdrowy styl życia – ograniczysz do minimum powikłania cukrzycy i przez wiele lat możesz cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Wiele zależy od dyscypliny pacjenta w zakresie stosowania leków hipoglikemizujących i/ lub insuliny, a także – regularnego uprawiania sportu oraz przestrzegania prawidłowej diety. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój model żywienia jest odpowiedni – rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości. Pomogę Ci ułożyć odpowiednią dietę dla cukrzyka – nie powinieneś bowiem komponować diety samodzielnie. Dlaczego dieta w cukrzycy jest taka ważna?

Rola diety w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca to zaburzenie metabolizmu węglowodanów, które wynika z braku syntezy insuliny lub braku wrażliwości komórek na działanie tego hormonu. Konsekwencja takich zaburzeń jest hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Rolą diety w cukrzycy jest zatem normalizacja poziomu glukozy we krwi.

Dieta w cukrzycy ma za zadanie:

  • unormalizować poziom poposiłkowej glikemii
  • przywrócić prawidłową masę ciała
  • wyrównać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi
  • zmniejszyć dawki stosowanych leków czy insuliny

Zalecana jest dieta niskowęglowodanowa, jednak nie można ograniczyć spożycia kalorii zbyt radykalnie, gdyż może to prowadzić do nadprodukcji ciał ketonowych czy rozwoju hipoglikemii (czyli nadmiernego spadku poziomu glukozy we krwi). Zbyt duża podaż tłuszczów zwierzęcych trans może sprzyjać schorzeniom układu sercowo – naczyniowego, zaś zbyt dużo białka w diecie może niepotrzebnie obciążać nerki.

Leczenie cukrzycyDieta w cukrzycy powinna być zatem zbilansowana pod względem makroskładników, ale także zawartości witamin, minerałów oraz antyutleniaczy. Zalecana jest dieta wysokotłuszczowa, skomponowana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, białka i małych ilości węglowodanów złożonych. Tylko wtedy dieta zapobiegnie niedoborom pokarmowym i wpłynie korzystnie na gospodarkę węglowodanowo – lipidową.

Jak komponować dietę dla cukrzyka?

Podstawową zasadą, jaką kieruję się w swojej działalności dietetyka, jest komponowanie jadłospisu indywidualnie dla każdego pacjenta. Uwzględniam wagę i wiek pacjenta, płeć, a przede wszystkim – wyniki badań laboratoryjnych. Najlepiej stan wyrównania glikemii w przeciągu ostatnich kilku tygodni wyraża wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c – i najważniejszym moim i pacjenta dążeniem jest uzyskanie wartości HbA1c w wysokości około 7%.

Najwięcej uwagi poświęcone jest oczywiście podaży węglowodanów – ich ilości, ale także rodzajowi. Powszechnie zalecane było, aby węglowodany pokrywały około 40 – 50% zapotrzebowania na kalorie, a także – aby były to węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym. Czysta glukoza ma indeks glikemiczny IG wynoszący 100; dla cukrzyków odpowiednie są produkty o IG nie przekraczającym 55. Teraz jednak udowodniono, że takie zapotrzebowanie na kalorie powinny pokrywać tłuszcze – zwierzęce i roślinne, także te nasycone; byle nie były to przetworzone tłuszcze trans. Taka dieta doskonale wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu i skutecznie normalizuje poziom lipidów i glukozy we krwi, a także odchudza.

Ważna jest także optymalna podaż białka. Nie należy zapominać o błonniku, witaminach, minerałach oraz antyutleniaczach. Ułożona przeze mnie dieta uwzględnia indywidualne preferencje żywieniowe pacjenta oraz czas, jaki może on przeznaczyć na gotowanie. Skuteczność diety kontrolowana jest poprze samodzielne pomiary glikemii przez pacjenta oraz okresowe oznaczanie hemoglobiny glikowanej.

Sprawdź również: Dieta niskowęglowodanowa przy lekach na cukrzycę


Ketodietetyk