Oszczędność pieniędzy i planowanie budżetu na żywność
Powszechnie spotykane są błędne założenia co do tego, że dieta ketogeniczna jest droższa niż inne diety. Choć faktycznie taki sposób żywienia może być nieco droższy niż kupowanie produktów pochodzących z ziaren, jest on o wiele tańszy, niż zakłada wiele osób.
Dobrze realizowana dieta ketogeniczna może być droższa niż dieta opierająca się w głównej mierze na węglowodanach czy cukrach, ale nie odbiega cenowo w żaden sposób od pozostałych sposobów żywienia, przykładowo od diety zbilansowanej. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas jedzenia posiłków niskowęglowodanowych. Najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy są takie same, jak w przypadku innych planów budżetowych:
- Wyszukuj oferty. Zawsze znajdzie się wyprzedaż lub zniżka na produkty przyjazne diecie keto. Zazwyczaj można znaleźć informacje na temat promocji w czasopismach i gazetkach, które są wysyłane do domu, ale można ich również szukać bezpośrednio w sklepie lub na stronie internetowej sklepu. Przy rozsądnym wyborze możesz zaoszczędzić pieniądze na znacznej ilości swoich niskowęglowodanowych zakupów.
- Kupuj większe ilości. Kupowanie żywności w większych ilościach (szczególnie ze źródła pochodzenia produktów) może znacznie obniżyć koszty.
- Sam przyrządzaj swoje potrawy. O ile wygodnie jest kupować produkty wstępnie przygotowane, zawsze wpływa to niekorzystnie na cenę ostateczną. Przykładowo spróbuj przygotowywać warzywa samemu, zamiast kupować wcześniej pokrojone. Możesz również przyrządzać majonez czy sosy sam w domu, dzięki temu masz też pewność co dokładnie się w nich znajduje. Nawet najprostsze rzeczy mogą znacznie wpłynąć na wartość ogólną zakupów spożywczych.
Porady
Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie dużej ilości tłuszczu, umiarkowanej ilości białka i małej ilości węglowodanów może mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie, a co za tym idzie na: obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszenie masy ciała, poziomu cukru we krwi oraz podniesienie poziomu energii i nastroju.
Każda zmiana nawyków żywieniowych może być trudna do zaplanowania na samym początku, jednak już po kilku dniach staje się czymś zupełnie bezproblemowym. Rosnąca popularność tematyki prozdrowotnej ułatwia szybkie zaopatrzenie się w żywność o niskiej zawartości węglowodanów.
Poniżej udostępniamy najlepsze rady dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym, niskowęglowodanowym odżywianiem.
- Trzymaj się ustalonego planu. Najlepsze wyniki uzyskuje się u osób, które naprawdę ograniczają spożycie węglowodanów. Staraj się utrzymać węglowodany na jak najniższym poziomie, szczególnie przez pierwszy miesiąc stosowania się do nowych zasad. Zachowaj ostrożność, usuń nadmiar słodyczy i sztucznych słodzików (takich jak dietetyczny napój gazowany), ponieważ usunięcie tych składników znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na cukier.
- Pij wodę i uzupełniaj elektrolity. Najczęstsze problemy wynikają z odwodnienia lub braku elektrolitów. Kiedy rozpoczynasz keto dietę (jak również w późniejszym etapie), upewnij się, że pijesz dużo wody, solisz swoje pokarmy i przyjmujesz dobrze dobrane suplementy diety wspierające ketozę.
- Śledź, co jesz. Bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której spożywamy zbyt dużą ilość węglowodanów, ponieważ są one ukryte w wielu produktach. Śledzenie tego, co jesz, pomaga kontrolować spożycie węglowodanów i zachować całkowitą kontrolę nad procesem chudnięcia.
Jeśli nadal nie wiesz, od czego zacząć lub chcesz dowiedzieć więcej, gorąco polecamy zapoznanie się z artykułem, w którym znajdziesz podstawowe zasady żywienia ketogenicznego, które pomogą Ci zdrowo chudnąć.