Poradnik dobrego życia

7 zasad odżywiania mózgu

odżywianie mózgu

Zasada 1. Spożywaj kalorie o wysokiej jakości

Nie chodzi tu tylko o kalorie, ale głównie o to, co spożywamy. Co więcej, jeśli zjadasz więcej kalorii niż potrzebuje Twój organizm (szczególnie pochodzących z niewłaściwego źródła – z cukrów czy węglowodanów) to w następstwie tyjesz, doprowadzasz do choroby i stajesz się mniej wydajny.

Zasada 2. Pij dużo wody oraz unikaj kalorii w płynach

Czy wiesz, że Twój mózg w 80% to woda? Głównie z tego powodu możliwe jest jego odwodnienie, przykładowo poprzez nadmierne spożycie kofeiny czy alkoholu, które skutkuje osłabieniem zdolności intelektualnych. Wybieraj na co dzień wodę i zrezygnuj z soków i wysokokalorycznych napojów kolorowych typu cola. Dla mózgu jedynym właściwym wyborem jest woda i tylko nią się odżywi, dlatego tak istotne jest właściwe nawodnienie.woda

Zasada 3. Jedz białko wysokiej jakości

Dietetyk Joanna ŁysakJoanna Łysakdietetyk, specjalistka żywienia ketogenicznegoZapraszamy na konsultacje z naszą specjalistką żywienia ketogenicznego.kontakt Białko pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, jest również dostawcą niezbędnego budulca dla zdrowia mózgu. Właściwym źródłem białka są przykładowo ryby, indyk, orzechy oraz zielone warzywa, takie jak brokuły i szpinak. Spożycie produktów białkowych wpływa na zwiększenie naszej zdolności do koncentracji.

Zasada 4. Ogranicz spożycie węglowodanów

Wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Chodzi o to, by zjadane węglowodany nie przyczyniały się do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Kliknij tutaj, by zobaczyć jak zmienia się w naszym organizmie poziom cukru i insuliny w zależności od tego, jakich zasad żywieniowych przestrzegamy.

Jako wroga należy traktować złe węglowodany, a są nimi cukry proste. Pamiętaj, im mniej cukru spożywasz, tym lepsze będziesz miał życie. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym skutkuje brakiem napadów łaknienia, jest pomocne w utracie zbędnych kilogramów oraz przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Nadmiar glukozy we krwi ma szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne, obwód w talii i pracę mózgu.

Zasada 5. Uwzględniaj w diecie zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem, co więcej są niezbędne do utrzymania zdrowia. Sucha masa mózgu, co oznacza część, jaka pozostałaby z mózgu po usunięciu całej wody, składa się z 70% z tłuszczu! Dlatego tak istotne jest, by opierać swoją dietę na zdrowych tłuszczach. Przykładowo kwasy tłuszczowe omega -3 i omega -6 pozyskasz z łososia, dorsza, awokado, orzechów włoskich i z zielonych warzyw liściastych. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o spożywaniu zdrowych tłuszczów.

Zasada 6. Jedz jak najczystszą żywność

Zwracaj uwagę na źródło pochodzenia produktów. Spożywaj żywność organiczną, do produkcji której nie były używane pestycydy. Mięso kupuj u sprawdzonego źródła, dowiedz się czym były karmione zwierzęta. Ze swojej listy spożywanych produktów wyeliminuj sztuczne dodatki, konserwanty i słodziki, sprawdzaj uważnie etykiety. Zwracaj szczególnie uwagę na: seler naciowy, borówkę amerykańską, ogórek, kapustę bezgłową, jarmuż, fasolę szparagową, paprykę pomidorową, szpinak, ziemniak i owoce (brzoskwinia, truskawka, jabłko, nektarynka, winogrono, wiśnia) – te produkty zawierają najwięcej pestycydów i spożywaj tylko te, które są organiczne. Najniższą zawartość pestycydów można spotkać w: cebuli, awokado, szparagach, zielonym groszku, kapuście, brokułach, grzybach, bakłażanie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić listę produktów, które możesz spożywać na diecie ketogenicznej.

Zasada 7. Jeśli odczuwasz wahania nastroju, energii, masz problemy z pamięcią, masą ciała, ciśnieniem tętniczym, skórą, stężeniem glukozy we krwi, wyeliminuj produkty spożywcze, które je wywołują

Są nimi zwłaszcza: zboża zawierające gluten, soja, kukurydza i wyroby mleczne. Neuroprzekaźnik, jakim jest dopamina, ma wpływ na procesy zwiększające motywację, trafność działań, zaangażowanie emocjonalne, przyjemność i koncentrację. Jest pomocna w wykonywaniu zadań. Zatem jeśli chcesz być skupiony – powinieneś zrezygnować z cukru, makaronu, chleba, ziemniaków i ryżu. Dopaminę zwiększysz dzięki spożywaniu wołowiny, drobiu, ryb, orzechów, jajek, sera. Pamiętaj, że węglowodany proste powodują obniżenie stężenia dopaminy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swój adres email. Otrzymasz od nas szereg wskazówek i porad, które pomogą Ci w zdrowym odżywianiu.