Suplementacja – witaminy i minerały

kategoria: Zdrowie i nauka ,

Organizm potrzebuje do poprawnego funkcjonowania witamin i minerałów. Co dzieje się, gdy nie dostarczymy mu odpowiedniej ich ilości, będziemy jedli zbyt mało lub dostarczane pokarmy nie będą miały wystarczających wartości odżywczych? Możliwe, że organizm zareaguje zwiększonym poczuciem głodu. Przecież jedząc więcej, zwiększamy szanse na dostarczenie brakujących substancji odżywczych.

Z drugiej strony stałe dostarczanie witamin i minerałów może prawdopodobnie oznaczać zmniejszenie poczucia głodu i pragnienia, co może przyczyniać się do szybszej utraty wagi. Są to póki co przypuszczenia, jednak przeprowadzone badania pokazują, że mogą być niedalekie od prawdy.

Witamina D

Zbyt niski poziom witaminy D jest prawdopodobnie jednym z najczęstszych niedoborów w krajach zachodnich. Przeprowadzone niedawno badania wskazują, że w porównaniu do placebo, suplementacja witaminy D może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz obwód w pasie. Poniżej przykład badania prowadzonego przez pół roku:

W jednym z badań 77 kobiet z nadwagą lub otyłością przyjmowało codziennie przez 3 miesiące witaminę D w postaci suplementu lub placebo. U badanych, które otrzymywały witaminę D, ilość tkanki tłuszczowej w organizmie spadła średnio o 2,7kg. W grupie otrzymującej placebo nie odnotowano jakiejkolwiek zmiany.

Multiwitaminy

W 2010 roku przeprowadzono badania, w których podzielono około 100 kobiet mających nadwagę na 3 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała codziennie suplement multiwitaminowy. Drugiej podawano wapno, trzecia przyjmowała placebo.

U kobiet przyjmujących wapno lub placebo nie odnotowano jakichkolwiek zmian wagi. Jednak u pierwszej grupy przyjmującej regularnie multiwitaminę, odnotowano spadek wagi o około 3 kg, jak również poprawę ogólnych wyników badań. W grupie tej stwierdzono również wzrost wskaźnika podstawowej przemiany materii (tempa, w jakim organizm spala kalorie w stanie spoczynku).

Jeszcze inne badania wskazują, że przyjmowanie suplementów multiwitaminowych zmniejsza poczucie głodu w trakcie postu.

Podsumowanie

suplementacja witamin

Pełnowartościowe, naturalne jedzenie jest niewątpliwie podstawą przy odchudzaniu, jednak dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D w jedzeniu może być trudne. Suplementacja witaminy D jest również szczególnie wskazana w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce pojawia się znacznie rzadziej.

Jeśli masz nadwagę i wątpliwości odnośnie tego, czy stosowana przez Ciebie dieta keto dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych, warto zdecydować się na zażywanie multiwitaminy. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle suplementy multiwitaminowe zawierają zwykle niewielką ilość witaminy D, więc o jej dostarczenie organizmowi należy zadbać oddzielnie.


Ketodietetyk