Dieta niskowęglowodanowa – od czego zacząć?

kategoria: Wiedza ,

Czym jest dieta niskowęglowodanowa (LCHF) i jak może Ci pomóc?

Tysiące ludzi na świecie zrewolucjonizowało swój sposób odżywiania i poprawiło swój ogólny stan zdrowia dzięki niej. Coraz więcej badań naukowych i opinii stosujących ją osób potwierdza jej skuteczność.

W diecie tej zmniejszamy ilość dostarczanych węglowodanów, zwiększamy natomiast ilość energii dostarczanej organizmowi z naturalnego tłuszczu. Nasze posiłki powinny składać się z naturalnego pożywienia – mięsa, ryb, jaj, warzyw i naturalnych tłuszczów, na przykład masła.

Będziemy natomiast unikać pokarmów bogatych w węglowodany: słodyczy, skrobi, chleba, makaronów czy ziemniaków. Wydaje Ci się, że Twój posiłek będzie nudny? Oto przykłady tego, co będziesz jadł.

dieta niskowęglowodanowa

Chcesz zobaczyć inne dania diety ketogenicznej, które będziesz mógł jeść? W naszej sekcji przepisów diety ketogenicznej znajdziesz wiele atrakcyjnych i smacznych propozycji.

Ile i jak często należy jeść?

Odpowiedź jest bardzo prosta – możesz jeść zawsze, gdy jesteś głodny, aż do chwili, gdy poczujesz się syty. Nie musisz liczyć kalorii, łykać tabletek (które zwykle po prostu nie działają), ani stosować produktów niskotłuszczowych, by tracić wagę. Potrzebujesz po prostu odpowiedniego pożywienia. Wynika to z faktu, że rezygnacja z cukrów i błonnika, powoduje ustabilizowanie poziomu insuliny i zwiększenie spalania tłuszczu. Powoduje to również, że będziesz czuł się syty, jedząc mniej.

Kluczowe są dwie zasady:

  1. Przyswojenie sobie, że to co jesz, powinno zawierać mniej niż 5% węglowodanów
  2. Rezygnacja z cukru i skrobi.

Zachęcamy, by zapoznać się ze wszystkimi zasadami diety ketogenicznej, które warto wprowadzić do swojego życia, aby chudnąć.

Co można jeść?

Na początek dobre wieści (nie martw się, innych nie będzie!). W kwestii mięsa: wieprzowina, wołowina, dziczyzna, wszelki drób – jak najbardziej. Jeśli obawiasz się o skórkę z kurczaka, bo jest tłusta – nie powinieneś. Możesz ją śmiało jeść. Podobnie jak kiełbasy, tylko w ich wypadku należy zadbać o to, by posiadały jak najwyższą procentowo zawartość mięsa, a jak najmniej sztucznych dodatków. Ryby z kolei zawierają dużo tłuszczów omega-3, które mają bardzo dobry wpływ na poprawne funkcjonowanie całego naszego organizmu. Możesz również jeść jajka, w każdej postaci, są zdrowe i pożywne.

dieta

W temacie warzyw sprawy mają się równie prosto do zapamiętania: możesz jeść wszystkie warzywa rosnące nad ziemią, ponieważ zawierają bardzo niewielkie ilości węglowodanów. Warzywa bulwiaste, rosnące pod ziemią, zawierają ich więcej, dlatego powinno się ich wystrzegać. W szczególności powinieneś unikać ziemniaków.

Kliknij tutaj, by móc przejrzeć listę produktów, które możesz jeść na diecie ketogenicznej.

Co z tym tłuszczem?

Zapomnij raz na zawsze o błędnym przekonaniu, że tłuszcz jest zły. Tłuste jedzenie jest smaczniejsze i pozwala na zmagazynowanie większej ilości energii, więc nie będziesz tak szybko odczuwał głodu. Wystarczy, że będziesz pamiętał, aby używać prawdziwego masła lub oleju kokosowego. W niewielkich ilościach możesz również spożywać ser żółty (do 100 g dziennie). Produkty niskotłuszczowe są wysoko przetworzone, a tłuszcz w nich zawarty jest zwykle znacznie gorszej jakości – przykładem tutaj może być margaryna.

Produkty „light”

To jedno z najgorszych możliwych oszustw i plaga naszych czasów. Choć są reklamowane jako „zdrowsze” od produktów tradycyjnych, ich spożywanie przyniesie dokładnie odwrotny od zamierzonego efekt. Ich produkcja w praktyce polega na odtłuszczeniu ich i zastąpieniu tłuszczu cukrami wszelkiego rodzaju, niejednokrotnie w ogromnych ilościach.

Cukry i skrobia

Cukry i skrobia, z których zdecydowanie będziemy chcieli zrezygnować, występują w słodyczach, pieczywie, makaronach, ryżu i ziemniakach. Jednak najgorszymi dla zdrowia i wagi produktami są napoje gazowane, które zawierają zabójcze (dosłownie i w przenośni) ilości cukru. To samo tyczy się tzw. napojów dla sportowców, a przede wszystkim napojów energetycznych. Czeka nas również rezygnacja z piwa, które zawiera cukry w postaci słodu. Nic się jednak nie stanie, jeśli od czasu do czasu sięgnięcie po lampkę czerwonego wina lub kieliszek czystego (nie kolorowego!) alkoholu.

Skoro tyle razy wspominamy o konieczności rezygnacji z cukru nie będzie zaskoczeniem, że musimy się pożegnać z ciastkami, cukierkami i batonikami. Proponujemy je zastąpić choćby garścią orzeszków. Po jakie orzechy sięgać? Na tej stronie znajdziesz listę orzechów niskowęglowodanowych, które możesz śmiało jeść.

dieta o niskiej zawartości węglowodanów

Powinniśmy również zrezygnować z pokarmów zawierających duże ilości skrobi. Przykładem rodziny produktów, które zawierają go dużo, jest pieczywo. Wynika to z tego, że mąka zawiera długie łańcuchy glukozy, która trafiając do żołądka, zamienia się w czystą glukozę. To z kolei powoduje błyskawiczne podniesienie poziomu cukru we krwi i zatrzymanie procesów spalania tłuszczu.

Co pić na diecie niskowęglowodanowej?

Przypominamy – odpadają słodkie napoje gazowane, soki i piwo. Kawa i herbata są dozwolone (byle bez mleka, można natomiast użyć śmietanki), jednak najlepszym wyborem będzie woda mineralna. Należy pamiętać, że większość rodzajów wody dostępnych w sklepach to woda źródlana, która nie ma więcej składników mineralnych od tej, którą mamy w kranie. Polecamy lekturę artykułu, w którym dowiesz się jakie są rodzaje wody dostępne w sklepach i która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.


Ketodietetyk