7 zasad odżywiania mózgu

kategoria: Porady ,

zasady odżywiania mózgu

Zasada 1 – Spożywaj kalorie o wysokiej jakości

Nie chodzi tu tylko o kalorie, ale głównie o to, co spożywamy. Co więcej, jeśli zjadasz więcej kalorii niż potrzebuje Twój organizm (szczególnie pochodzących z niewłaściwego źródła – z cukrów czy węglowodanów) to w następstwie tyjesz, doprowadzasz do choroby i stajesz się mniej wydajny.

Zasada 2 – Pij dużo wody oraz unikaj kalorii w płynach

Czy wiesz, że Twój mózg w 80% to woda? Głównie z tego powodu możliwe jest jego odwodnienie, przykładowo poprzez nadmierne spożycie kofeiny czy alkoholu, które skutkuje osłabieniem zdolności intelektualnych. Wybieraj na co dzień wodę i zrezygnuj z soków i wysokokalorycznych napojów kolorowych typu cola. Dla mózgu jedynym właściwym wyborem jest woda i tylko nią się odżywi, dlatego tak istotne jest właściwe nawodnienie.

Zasada 3 – Jedz białko wysokiej jakości

Białko pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, jest również dostawcą niezbędnego budulca dla zdrowia mózgu. Właściwym źródłem białka są przykładowo ryby, indyk, orzechy oraz zielone warzywa, takie jak brokuły i szpinak. Spożycie produktów białkowych wpływa na zwiększenie naszej zdolności do koncentracji.

Zasada 4 – Ogranicz spożycie węglowodanów

Wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Chodzi o to, by zjadane węglowodany nie przyczyniały się do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Kliknij tutaj, by zobaczyć jak zmienia się w naszym organizmie poziom cukru i insuliny w zależności od tego, jakich zasad żywieniowych przestrzegamy.

Jako wroga należy traktować złe węglowodany, a są nimi cukry proste. Pamiętaj, im mniej cukru spożywasz, tym lepsze będziesz miał życie. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym skutkuje brakiem napadów łaknienia, jest pomocne w utracie zbędnych kilogramów oraz przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Nadmiar glukozy we krwi ma szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne, obwód w talii i pracę mózgu.

Zasada 5 – Uwzględniaj w diecie zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem, co więcej są niezbędne do utrzymania zdrowia. Sucha masa mózgu, co oznacza część, jaka pozostałaby z mózgu po usunięciu całej wody, składa się z 70% z tłuszczu! Dlatego tak istotne jest, by opierać swoją dietę na zdrowych tłuszczach. Przykładowo kwasy tłuszczowe omega -3 i omega -6 pozyskasz z łososia, dorsza, awokado, orzechów włoskich i z zielonych warzyw liściastych. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o spożywaniu zdrowych tłuszczów.

Zasada 6 – Jedz jak najczystszą żywność

Zwracaj uwagę na źródło pochodzenia produktów. Spożywaj żywność organiczną, do produkcji której nie były używane pestycydy. Mięso kupuj u sprawdzonego źródła, dowiedz się czym były karmione zwierzęta. Ze swojej listy spożywanych produktów wyeliminuj sztuczne dodatki, konserwanty i słodziki, sprawdzaj uważnie etykiety. Zwracaj szczególnie uwagę na: seler naciowy, borówkę amerykańską, ogórek, kapustę bezgłową, jarmuż, fasolę szparagową, paprykę pomidorową, szpinak, ziemniak i owoce (brzoskwinia, truskawka, jabłko, nektarynka, winogrono, wiśnia) – te produkty zawierają najwięcej pestycydów i spożywaj tylko te, które są organiczne. Najniższą zawartość pestycydów można spotkać w: cebuli, awokado, szparagach, zielonym groszku, kapuście, brokułach, grzybach, bakłażanie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić listę produktów, które możesz spożywać na diecie ketogenicznej.

Zasada 7 – Jeśli odczuwasz wahania nastroju, energii, masz problemy z pamięcią, masą ciała, ciśnieniem tętniczym, skórą, stężeniem glukozy we krwi, wyeliminuj produkty spożywcze, które je wywołują

Są nimi zwłaszcza: zboża zawierające gluten, soja, kukurydza i wyroby mleczne. Neuroprzekaźnik, jakim jest dopamina, ma wpływ na procesy zwiększające motywację, trafność działań, zaangażowanie emocjonalne, przyjemność i koncentrację. Jest pomocna w wykonywaniu zadań. Zatem jeśli chcesz być skupiony – powinieneś zrezygnować z cukru, makaronu, chleba, ziemniaków i ryżu. Dopaminę zwiększysz dzięki spożywaniu wołowiny, drobiu, ryb, orzechów, jajek, sera. Pamiętaj, że węglowodany proste powodują obniżenie stężenia dopaminy.


Ketodietetyk