Dieta niskowęglowodanowa przy lekach na cukrzycę
Cierpisz na cukrzycę i chciałbyś spróbować zastosować dietę niskowęglowodanową? Brawo. To prawdopodobnie najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Może to cofnąć cukrzycę typu 2 i znacznie zwiększyć kontrolę cukru we krwi przy cukrzycy typu 1. Musisz jednak wiedzieć co robisz. Wprowadzając dietę niskowęglowodanową, będziesz musiał mocno ograniczyć dawki przyjmowanej insuliny.
Unikanie węglowodanów, które podnoszą poziom cukru we krwi, zmniejsza potrzebę obniżania go przy pomocy leków. Przyjmowanie tej samej dawki insuliny co przed wprowadzeniem diety, może spowodować wystąpienie hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi). Powinieneś regularnie badać poziom cukru we krwi, szczególnie podczas początkowego okresu stosowania diety. Wszystkie zmiany najlepiej przeprowadzać konsultując się na bieżąco z lekarzem.
Brak lekarstw
Jeśli masz cukrzycę i nie przyjmujesz żadnych lekarstw lub tylko metforminę, nie istnieje ryzyko wystąpienia zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Możesz bezpiecznie wprowadzać dietę.
Insulina
Przy stosowaniu diety niskowęglowodanowej zwykle konieczne jest obniżenie dawek o 30 – 50% lub więcej. Nie da się niestety przewidzieć z góry jak bardzo będzie trzeba obniżyć dawki. Konieczne będzie regularne badanie poziomu cukru we krwi i odpowiednie dostosowanie ilości przyjmowanej insuliny. Zmiany dawek powinny być konsultowane z lekarzem.
Generalnie lepiej przyjąć za małą dawkę i w razie potrzeby zwiększyć ją. Jeśli przedawkujesz i poziom cukru spadnie zbyt mocno, powinieneś zjeść lub wypić więcej węglowodanów, co oczywiście zmniejszy efekty diety.
Insulina przy cukrzycy typu 1
Te same zasady, co powyżej, dotyczą również do cukrzycy typu 1. Wysokotłuszczowa dieta keto pozwala cierpiącym na cukrzycę typu 1 na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Powoduje także zmniejszenie skoków poziomu cukru i stanów hipoglikemicznych po przyjęciu insuliny. Jeśli stany hipoglikemiczne zdarzają Ci się często, powinieneś rozważyć obniżenie dawki insuliny.
Dieta niskowęglowodanowa powoduje wejście w stan ketozy, który jest normalnym stanem fizjologicznym. Dieta ściśle niskowęglowodanowa (ketogeniczna), ograniczająca również spożycie białka, może powodować podniesienie poziomu ketonów powyżej 1.5 mmol/l. Jest to całkowicie bezpieczne u zdrowych osób, jednak przy cukrzycy typu 1 powoduje to niebezpieczne zbliżenie się do kwasicy ketonowej (zwykle przy poziomie 10 – 15mmol/l). Wystarczy wówczas zapomnieć o jednej dawce insuliny i konieczna będzie hospitalizacja. Najlepszym rozwiązaniem przy cukrzycy typu 1 jest zastosowanie diety umiarkowanie niskowęglowodanowej, zakładającej spożycie węglowodanów na poziomie około 50 g dziennie. Nie dojdzie wówczas do przejścia w głębszą ketozę (>1.5 mmol/l).
Stanowczo odradzamy dietę ściśle niskowęglowodanową (poniżej 20 g węglowodanów dziennie), dopóki nie wiesz, jakie ryzyko się z nią wiąże i jakie kroki należy podjąć. Na wszelki wypadek, w wypadku cukrzycy typu 1, najrozsądniejsze będzie dodanie do diety jednego lub dwóch owoców dziennie.
Leki zwiększające wydzielanie insuliny
Niektóre z leków na cukrzycę typu 2, powodują zwiększenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Chociaż ryzyko zbytniego obniżenia cukru we krwi przy stosowaniu diety niskowęglowodanowej jest niższe niż w wypadku insuliny podawanej dożylnie, to jednak istnieje. Są to leki będące pochodnymi sulfonylomocznika. Na diecie niskowęglowodanowej konieczne może być zmniejszenie dawek lub całkowite odstawienie tych leków. Takie działania należy przedyskutować z lekarzem.
Metformina
Lekarstwa zawierające metforminę mogą być bezpiecznie przyjmowane podczas stosowania diety niskowęglowodanowej. Jeśli stosujesz tylko takie leki, nie występuje ryzyko zbytniego spadku poziomu cukru we krwi.
Leki inkretynowe (analogi GLP-1) oraz inhibitory DPP-4
Leki z tych grup nie powinny prowadzić do zbytniego obniżenia poziomu cukru, jednak warto regularnie go sprawdzać i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.
Inhibitory SGLT2
Są to skuteczne leki na cukrzycę typu 2, jednak ich skutkiem ubocznym jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy ketonowej. Zjawisko to może występować również przy stosowaniu diety niskowęglowodanowej, więc jakiekolwiek zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem.
Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się czy cukrzycę można wyleczyć.