Czy dieta może złagodzić objawy Hashimoto?

kategoria: Porady ,

Czy dieta może złagodzić objawy HashimotoOsoby borykające się z nadwagą bardzo często nie zdają sobie sprawy, że to nie tylko niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą powodować przyrost masy ciała. Niekiedy winowajcą może być choroba Hashimoto.

Jeśli trafiłeś na naszą stronę, być może masz już zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, a może po prostu szukasz pomocy, gdyż w ostatnim czasie Twoja waga wzrosła bez widocznej przyczyny. W trakcie konsultacji i analizowania wyników badań w celu indywidualnego opracowania diety, dojdziemy wspólnie do możliwych przyczyn nadwagi. Ale najpierw – w ramach krótkiego wprowadzenia – podpowiem, co może wzbudzić podejrzenie choroby Hashimoto i uświadomię Ci, jak ważna jest rola diety w procesie leczenia tego coraz częstszego schorzenia.

Zapalenie tarczycy Hashimoto – czy dotyczy także Ciebie?

Choroby tarczycy to znak naszych czasów – cierpieć może na nie nawet co piąty Polak, jednak większość z nich pozostaje niezdiagnozowana. Mało specyficzne objawy chorej tarczycy mogą utrudniać rozpoznanie choroby. Jak dotąd schorzenia tarczycy zdiagnozowano u ponad miliona Polaków. A czy Ciebie także może dotyczyć zapalenie tarczycy? Choroba Hashimoto jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym.

Przyczyny choroby tarczycy Hashimoto pozostają wciąż nieznane, wskazywany jest wpływ rozmaitych czynników, w tym niezdrowego trybu życia. U osoby zdrowej układ odpornościowy chroni nas przed zakażeniami, zaś u osoby chorej na Hashimoto – atakuje własne tkanki organizmu, rozpoznając je błędnie jako obce. Największe znaczenie w rozwoju zapalenia Hashimoto mają zatem predyspozycje genetyczne. Bardzo często współtowarzyszy innym chorobom o podłożu autoimmunologicznym, takim jak cukrzyca typu I czy celiakia.

Co może zaniepokoić i wskazywać na zapalenie tarczycy?

Najczęstsze objawy Hashimoto to:

  • przyrost masy ciała bądź spore trudności z odchudzaniem
  • zmęczenie i senność
  • wypadanie włosów
  • łamliwość i osłabienie paznokci
  • sucha i łuszcząca się skóra
  • zła tolerancja zimna
  • zaburzenia miesiączkowania i płodności u kobiet
  • wzrost poziomu glukozy i cholesterolu we krwi

Bardzo często choroba postępuje powoli, zatem wymienione objawy pojawiają się stopniowo. Trudno je wtedy skojarzyć z konkretną chorobą, znacznie łatwiej – złożyć na karb intensywnego stylu życia i wynikającego z niego osłabienia organizmu. Jeśli wymienione objawy obudziły w Tobie pewien niepokój – najwyższa pora wziąć własne zdrowie w swoje ręce. Pomogę Ci określić przyczyny problemów z wagą oraz skutecznie je rozwiązać. Podpowiem, co jeść przy Hashimoto i opracuję smaczną i prostą dietę przy Hashimoto. Jadłospis dostosuję do Twoich możliwości finansowych i czasowych. W przypadku zapalenia tarczycy dieta umożliwia złagodzenie objawów choroby, stanowiąc cenne uzupełnienie farmakoterapii – bez tego trudno o szybkie wyleczenie.

Dieta w Hashimoto – dlaczego jest taka ważna?

Tarczyca i syntetyzowane przez nią hormony wywierają kluczowy wpływ na metabolizm. Gdy ich poziom obniża się, co ma miejsce w przebiegu choroby Hashimoto, metabolizm zauważalnie wzrasta – i to jest przyczyną wzrostu masy ciała. Ponadto dochodzi do zaburzeń gospodarki glukozy, lipidów i białek.

dieta może złagodzić objawy HashimotoDieta przy chorobie Hashimoto powinna pomóc uporać się z najbardziej zauważalnym objawem choroby, jakim jest nadmierna masa ciała. Zawsze przestrzegam swoich pacjentów przed zbyt radykalną redukcją ilości spożywanych kalorii. Nie usprawni to procesu odchudzania, a jedynie spowolni i tak już mało intensywny metabolizm. Dostosowuję ilość kalorii w diecie indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając jego aktywność fizyczną, stopień nadwagi czy wiek. Równie dużą wagę przykładam do jakości diety, a zatem zawartości w niej optymalnych proporcji mikro – i makroskładników. Dlaczego?

Wzrost poziomu testosteronu, stan zapalny mieszków włosowych generowany reakcjami autoimmunologicznymi oraz osłabione krążenie krwi w skórze głowy powodują nadmierne wypadanie włosów. Dostarczenie w diecie źródeł antyoksydantów zahamuje procesy zapalne w organizmie, zaś zwiększona podaż białka odbije się korzystnie na kondycji włosów, ale także paznokci i skóry.

Wzbogacenie diety o źródła wartościowych witamin i minerałów pozwala zniwelować ciągłe uczucie zmęczenia i senności, zaś wartościowe źródła tłuszczu wpłyną korzystnie na normalizację poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Moja praca z pacjentem polega zatem na redukcji masy ciała, ale także poprawieniu wielu parametrów metabolicznych, co sprowadza się w gruncie rzeczy do złagodzenia objawów choroby. A wypracowane wspólnie właściwe nawyki żywieniowe to doskonała lokata na przyszłość i punkt wyjścia do zmiany stylu życia na zdrowy. Profesjonalnie opracowana dieta przy Hashimoto uznana jest nie tylko za sposób na redukcję masy ciała, ale także zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych i powikłań zdrowotnych. Razem na pewno nam się uda!

Przeczytaj również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o keto diecie dla początkujących


Ketodietetyk