Testy na Hashimoto – jak rozpoznać chorobę?
Choroba Hashimoto to najczęstsza postać niedoczynności tarczycy. Zachorować może każdy – Ty także. Być może już wiesz, że chorujesz na Hashimoto, a może podejrzewasz u siebie chorobę? Jako dietetyk specjalizujący się w dietoterapii m. in. chorób tarczycy wiem, że wielu trafiających do mnie pacjentów nie ma pojęcia, że dotknięci są chorobą Hashimoto. Zgłaszają się oni z nadwagą i chęcią normalizacji masy ciała. Wielu pacjentów ma już za sobą niepowodzenia w odchudzania, a ich przyczyną może być właśnie zapalenie tarczycy Hashimoto.
Rozpoznanie schorzenia, które leży u podstaw nadwagi to punkt wyjścia do powodzenia w odchudzaniu i poprawy stanu zdrowia. Dieta w Hashimoto pomoże schudnąć i skutecznie uzupełni działanie przepisanych przez lekarza farmaceutyków. Najważniejsze, aby zacząć działać jak najszybciej. A zatem – jak rozpoznać Hashimoto?
Zapalenie tarczycy – objawy i testy
Zapalenie tarczycy Hashimoto dotyczy aż 2% populacji – to naprawdę sporo; a niemały odsetek chorych wciąż pozostaje niezdiagnozowany. U nawet 25% kobiet i 10% mężczyzn nie występuje kliniczna postać Hashimoto, ale w badaniach laboratoryjnych zauważalne są charakterystyczne dla zapalenia tarczycy zmiany. Wskazywać może to na podstępny, bezobjawowy postęp choroby. Najczęściej na Hashimoto chorują kobiety w wieku 45 – 65 lat (stanowią one znaną większość chorych), jednak na Hashimoto coraz częściej chorują młode kobiety, zdarzają się także przypadki Hashimoto u mężczyzn. Najważniejszy wpływ na rozwój choroby mają uwarunkowania genetyczne – zapalenie Hashimoto występuje rodzinnie oraz może towarzyszyć innym chorobom autoimmunologicznym. U jej podstaw leży błędne funkcjonowanie układu odpornościowego, który błędnie rozpoznaje tkanki tarczycy jako obce.
Środowiskowe czynniki wyzwalające zapalenie Hashimoto to przede wszystkim niewłaściwa dieta, palenie papierosów, stres, zaburzenia gospodarki hormonów płciowych, niedobór selenu czy niektóre infekcje wirusowe.
Objawy chorej tarczycy – z racji jej wszechstronnego wpływu na procesy życiowe – mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. Najczęściej zapalenie tarczycy rozwija się powoli, a objawy o różnym stopniu nasilenia pojawiają się stopniowo. I to w połączeniu z faktem, iż mają one niespecyficzny charakter, utrudnia rozpoznanie Hashimoto. Jego podstawą nadal pozostają wyniki badań laboratoryjnych.
Wskazania do wykonania badań na Hashimoto to:
- wystąpienie symptomów mogących sugerować zapalenie tarczycy; objawy te to przyrost masy ciała, nadmierne wypadanie włosów, przesuszenie skóry, zmęczenie i senność, zaburzenia koncentracji, zaparcia czy zła tolerancja zimna wynikająca z zaburzeń krążenia
- występowanie choroby Hashimoto w rodzinie
- profilaktyka u osób powyżej 35 roku życia – oznaczenie poziomu hormonów tarczycy raz na 5 lat to absolutna konieczność
- monitorowanie terapii
- niepowodzenie w odchudzaniu
Jakie testy na Hashimoto należy wykonać? Przede wszystkim – oznaczanie poziomu hormonów tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy należy spodziewać się niskiego poziomu fT3 i fT4, czyli trójjodotyroniny i tyroksyny. Kolejnym ważnym badaniem jest oznaczanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. W zaawansowanych postaciach Hashimoto TSH będzie miało wysoki poziom, jednak jego stężenie może się znacząco wahać i nie stanowi podstawy do rozpoznania zapalenia tarczycy Hashimoto. Kluczowy dla diagnozy jest natomiast poziom przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie anty – TPO oraz przeciwko tyreoglobulinie anty – TG. Ich poziom jest podwyższony w przebiegu Hashimoto, co wskazuje na autoimmunologiczne podłoże choroby.
Normy we krwi dla wymienionych parametrów są następujące:
- norma fT3: 2,25 – 6 pmol/ l
- norma fT4: 10 – 25 pmol/ l
- norma TSH: 0,3 – 2,5 IU/ l
- norma anty -TPO i anty – TG ustalane są dla danej metody oznaczania
Podane wartości są jedynie orientacyjne; należy sugerować się normami ustalanymi w danym laboratorium i podanymi na wyniku badania.
Zapalenie Hashimoto – i co dalej?
Zdiagnozowano u Ciebie zapalenia Hashimoto? Z pewnością endokrynolog przepisze Ci właściwą farmakoterapię, zwróci także uwagę na ważną rolę odpowiedniej diety. Jednak pacjent może sobie sam nie poradzić z komponowaniem diety w Hashimoto, gdyż stanowi to niemałe wyzwanie.
Osoby dotknięte zapaleniem tarczycy Hashimoto i dotknięte nadwagą, starają się najczęściej odchudzać na własną rękę. Efekt? Dalszy przyrost masy ciała i jeszcze gorsze samopoczucie. Przyczyną jest niewłaściwa kaloryczność diety, najczęściej zbyt niska – i jeszcze większe spowolnienie metabolizmu. A złe zbilansowanie diety pod kątem dostarczenia węglowodanów, białek i tłuszczów ogranicza syntezę hormonów tarczycy, co zaburzać może proces leczenia.
Dieta w chorobie Hashimoto to integralny element terapii. Opracowywana przez mnie dieta przy Hashimoto i jadłospis ukierunkowane są zatem nie tylko na redukcję masy ciała, ale także uzupełnienie leczenia hormonalnego. Możesz spodziewać się znacznie lepszego samopoczucia oraz normalizacji poziomu hormonów tarczycy, glukozy i cholesterolu we krwi. Objawy Hashimoto powinny ulec znacznemu złagodzeniu. A sama dieta w chorobie Hashimoto to potrawy smaczne i łatwe w przygotowaniu.
Warto przeczytać: Choroba Gravesa – Basedowa – dieta i farmakoterapia