Jakie są rodzaje wody i jakie różnice występują między nimi?

kategoria: Zdrowie i nauka ,

Na rynku jest coraz większy wybór wód zdatnych do picia. Czy każda woda jest odpowiednia i bogata w składniki odżywcze? Którą wybrać spośród wód dostępnych na rynku? Zacznijmy od tego, że wśród rodzajów wód butelkowanych wyszczególnić można podstawowe trzy typy: mineralną, źródlaną, stołową. Jedyną rekomendowaną przez nas jest woda mineralna, a to ze względu na wysoki wskaźnik zawartości składników mineralnych. Najczęściej wybierane przez konsumentów (z powodu braku wiedzy w tym temacie) są wody źródlane – stanowią one ponad połowę wszystkich wód butelkowanych, dlatego warto zwracać uwagę na to, co kupujemy.

Co powinniśmy wiedzieć o kupowanej przez nas wodzie?

W pierwszej kolejności warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się z tym, co wchodzi w skład chemiczny produktu, zwracając przy tym uwagę na pozostałe informacje znajdujące się na etykiecie. Właściwości wody zależą zarówno od jej składu, jak i od źródła pochodzenia, co oznacza sposób pozyskiwania. Prowadzone badania wykazują, że konsumenci słabo rozróżniają poszczególne rodzaje wód, ponieważ dzielone są przez nich na dwie podstawowe grupy, a mianowicie na wody gazowane i niegazowane. Błędnie uważane jest, że każda kupowana woda jest wodą mineralną.

Czym więc różnią się wody w butelkach dostępne w sklepach?

Naturalna woda mineralna jest wodą podziemną, pozyskiwaną poprzez odwierty głębinowe. Charakteryzuje się pierwotną czystością w aspekcie chemicznym i mikrobiologicznym. Posiada charakterystyczny, stabilny skład mineralny, a w określonych przypadkach również właściwości mające znaczenie fizjologiczne, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Większość wód mineralnych posiada więcej niż jeden składnik mineralny, przeważnie jest to żelazo, magnez, wapń czy cynk. Wyraźnie można podkreślić, że jedynie wody mineralne należą do rodzaju wód zasługujących w swym nazewnictwie na określenie ich „naturalnymi”.

Woda źródlana jest wodą wydobywaną z płytszych warstw podziemnych, zwykle butelkowana w miejscu wydobycia. Zawiera w swoim składzie znacznie mniej składników mineralnych. Zarówno woda mineralna, jak i woda źródlana pochodzą z hydrosfery, jednak ta pierwsza zawiera większe stężenie pierwiastków. Osobom stosującym nasze zalecenia żywieniowe diety ketogenicznej zdecydowanie polecamy wybierać naturalną wodę mineralną, która zapobiega demineralizacji organizmu.

Woda stołowa jest uzyskiwana w skutek wymieszania wody mineralnej (alternatywnie soli  mineralnych, charakteryzujących się przynajmniej jednym składnikiem posiadającym znaczenie fizjologiczne, przykładowo jest to magnez, wapń czy sód) z wodą źródlaną, bądź przefiltrowaną wodą z kranu. Wody stołowej również nie można nazwać „naturalną”, gdyż jej skład modyfikuje się podczas procesu powstawania i jest uboższy w składniki mineralne.

Podsumowanie

Korzyści płynące z picia wody są znane wszystkim (dla przypomnienia warto przeczytać artykuł o znaczeniu wody dla organizmu i jej wpływie na odchudzanie). Woda jest niezbędna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, jej niedobór może prowadzić do poważnych następstw. Wybierając wodę butelkowaną sprawdź etykietę i nie daj się zwieść pięknym zdjęciom gór i obrazkom krajobrazów widocznych na opakowaniu, gdyż nie oznacza to wcale, że pochodzi ona bezpośrednio z tego miejsca – tak naprawdę może być rozlewana gdziekolwiek.

Jeszcze raz podkreślimy, że jedyną naturalną wodą jest woda mineralna, dlatego spróbuj spożywać tylko ten rodzaj wody. Jest ona bogata w składniki mineralne korzystnie wpływające na ludzki organizm. Wraz ze stosowaniem się do naszych zaleceń żywieniowych musisz pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody i nie dopuszczaniu do powstawania uczucia suchości w ustach. Dzięki temu organizm będzie właściwie nawodniony. Radzimy również, aby pamiętać o odpowiedniej suplementacji na diecie ketogenicznej, która jest niezbędna, celem uzupełnienia braków magnezu, potasu czy sodu powstałych wskutek demineralizacji.


Ketodietetyk