Pij więcej wody i waż mniej

kategoria: Zdrowie i nauka ,

„Powinieneś pić dużo wody”. Najprawdopodobniej słyszałeś tę radę setki razy, ale czy stosujesz się do niej? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jaką ilość wody spożywasz każdego dnia? Poprzez to powinniśmy rozumieć prawdziwą wodę, czyli czystą – bez dodatku substancji słodzących, aromatów lub pozostałych substancji chemicznych. Czy jest to jedna szklanka? Dwie, trzy szklanki? Możliwe, że wcale? Niestety, ale dość często bagatelizujemy fakt, by pić wodę w odpowiedniej dla naszego organizmu ilości. Nie zważając na to jak mało wiarygodnie to brzmi, istotnym czynnikiem, z powodu którego zmagasz się z dodatkowymi kilogramami jest spożywanie wody w niewystarczającej ilości.

Właściwości wody

Woda jest niezaprzeczalnie najistotniejsza spośród wszystkich napojów i produktów żywnościowych, nazywana jest najważniejszym składnikiem odżywczym, chociaż nie dostarcza energii poprzez dostarczane kalorie, ponieważ ich nie posiada. Celem podtrzymania życia i utrzymywania prawidłowego funkcjonowania, nasz organizm potrzebuje ciągłego nawadniania. Moglibyśmy żyć przez długi czas bez dostarczania pozostałych składników odżywczych, natomiast pozbawiając organizm wody nie przeżylibyśmy więcej niż kilka dni.

Obrazując istotność wody – blisko 60% naszej masy ciała składa się z wody. Jej spożycie jest tak istotne dla utrzymywania prawidłowych funkcji organizmu, że nawet nieznaczne odchylenie od normy może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

wodaAnalizując spożycie wody pod kątem diety posiada ona jeszcze jedną przesłankę, a mianowicie, by uregulować wagę i odpowiednio nią zarządzać koniecznie jest właściwe nawadnianie organizmu czystą wodą. Spora część osób ma problemy z nadwagą, gdyż nie zwraca uwagę na konieczność picia wody. Dokładnie tak – może być to powód Twojej nadwagi. I pamiętaj, diety ignorujące dostarczanie właściwych płynów oraz te, które powodują znaczną utratę wody są groźne dla naszego zdrowia. Właściwa dieta ketogeniczna powinna polepszać nasze samopoczucie i zdrowie. Dobra dieta zna znaczenie wody i dzięki temu pomaga schudnąć i przynosi wiele innych korzyści.

Amerykański Instytut Medycyny zaleca, aby spożywać minimalnie 8 szklanek wody każdego dnia. Takiej ilość nasz organizm pozbywa się podczas wykonywania normalnych czynności, takich jak pocenie się, wydalanie czy oddychanie. Ilość wody, jaka jest potrzebna Twojemu organizmowi jest zależna od rozmiarów Twojego ciała. Inaczej mówiąc, większa osoba potrzebuje większej ilości wody, aniżeli osoba o mniejszych rozmiarach.

Czy jest jakaś ogólna zasada, do której można się stosować?

Tak, jest nią picie 1 litra wody w odniesieniu do 30 kg masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 55 kg powinna wypić minimum 2 litry wody w ciągu dnia, natomiast osoba, która waży 95 kg ponad 3 litry. Pamiętajmy, że wartości te określają minimum spożycia wody w ciągu dnia. Co więcej, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, przebywasz w miejscu o klimacie gorącym i suchym lub po prostu w porze letniej, musisz dostarczać organizmowi większe ilości niż wskazane powyżej. Z racji tego, że większość osób nie pije tyle ile powinna, objawia się to u nich postacią łagodnego, przewlekłego odwodnienia.

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i zdrowym odchudzaniu? Zapraszamy do korzystania z wszystkich treści dostępnych na naszej stronie.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia dietetyka – możesz skorzystać z pomocy naszego eksperta żywienia ketogenicznego. Kliknij tutaj i umów się na wstępne konsultacje z dietetykiem ketogenicznym.


Ketodietetyk