Wizualne oszacowanie % zawartości tkanki tłuszczowej

kategoria: Zdrowie i nauka ,

Każdy ma inny rozkład tłuszczu w ciele, dlatego prezentujemy zdjęcia różnych osób mieszczących się w odrębnych przedziałach procentowych. Ilość tkanki mięśniowej, którą posiadamy, odgrywa istotną rolę w określeniu tego, jak będzie się wyglądać w danym przedziale %. Ktoś, kto ma więcej mięśni może wyglądać optycznie tak, jakby miał więcej tkanki tłuszczowej, ponieważ mięśnie są schowane pod warstwą tłuszczu.

Ilość żył, które są widoczne na ciele, określana jest jako unaczynienie, zmniejsza się ono wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej. Definicja mięśni jest taka sama – zwykle jest wyższa, przy niższym poziomie tkanki tłuszczowej.

Gdy zwiększa się poziom tłuszczu w ciele mężczyzny, tłuszcz zwykle zaczyna być widoczny na brzuchu. W miarę dalszego wzrostu, rozprowadza się po całym ciele – zwyczajowo, w dalszym ciągu jest go najwięcej w okolicy brzucha.

Kobiety najczęściej zaczynają zauważać tłuszcz w okolicach bioder, niekiedy zdarza się, że tłuszcz odkłada im się w większych ilościach na brzuchu, nawet mimo niskiej, ogólnej zawartości % tłuszczu w ciele.

% rozkład tkanki tłuszczowej u mężczyzny

Przedział: 5% – 9%

Taki procent tkanki tłuszczowej nie jest podtrzymywany długoterminowo w przypadku większości mężczyzn. W granicach tego poziomu wszystkie mięśnie są wyraźnie zdefiniowane, zauważalne jest unaczynienie większości z nich i rozróżnienie między poszczególnymi mięśniami. Nawet mięśnie brzucha są unaczynione, co wskazuje na bardzo niską zawartość tkanki tłuszczowej.

% zawartość tkanki tłuszczowej

Przedział: 10% – 14%

Jest to przedział, do którego większość mężczyzn dąży, uzyskując przy tym klasyczny wizerunek „plażowego ciała „. Podział mięśni jest widoczny, natomiast nie przy każdym mięśniu. Żyły są widoczne głównie na ramionach, czasem na nogach.

tkanka tłuszczowa

Przedział: 15% – 19%

Jest to szczupły wygląd, z mniej widocznymi zarysami mięśniowymi i mniejszym unaczynieniem. Odseparowanie mięśni od tłuszczu spada i nie ma między nimi wyraźnego podziału. Widoczność żył znika, niektóre wciąż można zobaczyć na ramionach.

zawartość tkanki tłuszczowej

Przedział: 20% – 24%

Jest to najczęściej spotykany przedział procentowy wśród mężczyzn. Optyczne odseparowanie mięśni od tłuszczu przestaje występować. W żadnych grupach mięśniowych praktycznie nie występują prążkowania czy unaczynienia. Zazwyczaj w okolicy brzucha odkłada się trochę tłuszczu, ale nie jest jeszcze zaokrąglony.

% zawartość tkanki tłuszczowej

Przedział: 25% – 29%

U większości mężczyzn, każdy przedział powyżej tego, jest uważany za otyłość. Rozmiar w talii zaczyna się zwiększać, a brzuszek zaokrągla. Może być również zauważalna niewielka ilość tłuszczu w okolicach szyi, jednak znaczna większość mężczyzn zaczyna przybierać na wadze w okolicy brzucha. Nie ma widocznego podziału mięśni, żyły zwykle nie są widoczne.

tkanka tłuszczowa

Przedział: 30% – 34%

Tłuszcz zaczyna się rozprzestrzeniać po całym ciele, talia wygląda na większą w stosunku do bioder. Brzuch jest wyraźnie bardziej okrągły i zaczyna się tworzyć tłuszcz podbródka.

tłuszcz

Przedział: 35% – 39%

Brzuch zaczyna obrastać coraz większą warstwą tłuszczu, zwykle mierzy ponad 100 cm, wyraźnie się odznacza i zwisa.

tkanka tłuszczowa - zawartość procentowa

Przedział: 40% i więcej

Codzienne zajęcia zaczynają być coraz trudniejsze do wykonania. Właśnie taki poziom tkanki tłuszczowej zalicza się do chorobliwie otyłych. Brzuch dalej się rozrasta, a klatka piersiowa zyskuje więcej tłuszczu.

zawartość procentowa tkanki tłuszczowej


% rozkład tkanki tłuszczowej u kobiety

Przedział: 10% – 14%

Kobiety mają więcej tłuszczu w tkankach piersi, talii i partiach ud. Niezbędny przedział procentowy tłuszczu w ciele kobiety wynosi 8%, podczas gdy dla mężczyzny wystarczy zaledwie 2% (jest to przedział widoczny zazwyczaj u kulturystów i nie uważa się go powszechnie za zdrowy). Mięśnie są wyraźnie określone i oddzielone, a unaczynienie jest zauważalne na całym ciele. Im mniej unaczynienia, tym bardziej odchodzi się od 10% zawartości tłuszczu.

tkanka tłuszczowa u kobiety

Przedział: 15% – 19%

Biodra, uda i pośladki są zazwyczaj mniejsze ze względu na brak tkanki tłuszczowej. Wiele modelek bikini i fitness mieści się przeważnie w tym zakresie. Nadal istnieje wyraźna definicja zarysu mięśni. Unaczynienie jest zwykle tylko w ramionach, niekiedy na nogach, przy optycznym odseparowaniu mięśni od tłuszczu.

tkanka tłuszczowa

Przedział: 20% – 24%

Jest to przedział, w którym mieści się większość wysportowanych kobiet, uważanych za bardzo sprawnie fizycznie. Na brzuchu mogą być widoczne mięśnie, natomiast w ramionach i na nogach trudno zauważyć zarys mięśni.

tłuszcz

Przedział: 25% – 29%

Jest to zakres, w którym mieści się większość kobiet, nie jest zbyt szczupły i jednocześnie nie ma nadwagi. Biodra zaczynają się zaokrąglać, ponieważ wokół ud i pośladków gromadzi się więcej tkanki tłuszczowej.

oszacowanie tkanki tłuszczowej

Przedział: 30% – 34%

W momencie, kiedy kobiety zaczynają przybierać na wadze, tłuszcz, zamiast gromadzić się w okolicy brzucha, zaczyna pokazywać się wokół bioder, ud i pośladków. W tym przedziale pośladki i uda są bardziej zaokrąglone i wyraźniejsze.

oszacowanie % tkanki tłuszczowej

Przedział: 35% – 39%

Na tym poziomie tkanki tłuszczowej twarz i szyja zaczynają przyswajać zapasy tłuszczu. Brzuch może również zaczynać przybierać na wadze i nieco wystawać. Zwykle, w tym przedziale %, talia mierzy ponad 80 cm.

oszacowanie % tkanki tłuszczowej

Przedział: 40% – 44%

Uda i biodra zaczynają narastać tłuszczem i powiększają się. Na tym poziomie tkanki tłuszczowej, talia mierzy zazwyczaj w granicach 90 cm.

wizualne oszacowanie % tkanki tłuszczowej

Przedział: 45% i więcej

Biodra stają się zauważalnie szersze niż ramiona, a obwód talii przekracza miarę 90 cm. Zazwyczaj skóra zaczyna tracić gładkość i często pokazują się na niej nierówności.

tkanka tłuszczowa

Chcesz wiedzieć jak zgubić tłuszcz odżywiając się zdrowo, smacznie i jedząc do syta? Na naszej stronie internetowej znajdziesz szereg wskazówek i zasad, które pozwolą Ci spalać tłuszcz i dążyć do wymarzonej sylwetki. Prezentowane przez nas zasady żywieniowe nie wymagają wiele wysiłku ani inwestowania dużych pieniędzy, by osiągnąć zadowalające rezultaty. Co jeść na diecie ketogenicznej, by schudnąć? Kliknij i sprawdź przykładowe przepisy, dzięki którym przygotujesz smaczne dania. Nie wymagają one dużych umiejętności kulinarnych, ani dużej ilości czasu na przygotowanie. Dzięki ketozie możesz rozprawić się z tkanką tłuszczową raz na zawsze.


Ketodietetyk