Czy masz niedoczynność tarczycy?

kategoria: Choroby , Zdrowie i nauka ,

co jeść przy HashimotoSchorzenia tarczycy zyskują powoli miano choroby XXI wieku. Mimo, iż tarczyca odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, zatem zaburzenia jej działania dają szereg objawów, wiele przypadków chorób tarczycy pozostaje niezdiagnozowanych. Zastanawiasz się, czy należysz do grupy pacjentów, których tarczyca zaczęła szwankować, ale diagnoza nie została postawiona?

Jeśli zaintrygował Cię tytuł artykułu, z pewnością coś każe Ci podejrzewać, że Twoja tarczyca nie funkcjonuje tak, jak powinna. Być może stale odczuwasz zmęczenia albo – co jest bardzo częstym objawem – doświadczasz wzrostu masy ciała mimo zmian w sposobie odżywiania. Zaniepokoić może Cię także fakt, iż masz duże trudności z redukcją masy ciała i mimo Twoich starań waga stoi w miejscu?

Jako dietetyk specjalizujący się w dietoterapii chorób tarczycy (i innych schorzeń o podłożu metabolicznym i hormonalnym), udzielę Ci kilku wskazówek, w jaki sposób można rozpoznać zapalenie tarczycy Hashimoto, czyli najczęstszą postać niedoczynności tego gruczołu. Co więcej, udowodnię Ci, że decydując się na indywidualnie opracowaną przeze mnie dietę mającą na celu redukcję masy ciała, zyskasz znacznie więcej – przyspieszysz leczenie Hashimoto i złagodzisz objawy choroby.

Zapalenie Hashimoto – kto jest najbardziej narażony?

Zapalenie tarczycy Hashimoto to choroba autoimmunologiczna tarczycy, polegająca na błędnej reakcji układu odpornościowego. Rozpoznaje on gruczoł tarczycowy jako obcy i atakuje go, generując przewlekły stan zapalny. Zaburza to funkcjonowanie tarczycy i zmniejsza syntezę hormonów tarczycy, regulujących wiele procesów życiowych.

Przyczyny Hashimoto wciąż pozostają nieokreślone. Na pewno za niewłaściwe działanie układu immunologicznego odpowiadają predyspozycje genetyczne. Z dużym prawdopodobieństwem zatem należysz do grupy ryzyka zachorowania na Hashimoto, gdy w Twojej rodzinie ktoś cierpiał na Hashimoto lub inne choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak cukrzyca typu II.

Niebagatelny wpływ odgrywają także czynniki środowiskowe:

  • palenie papierosów
  • wiek i płeć – znacznie bardziej narażone są kobiety, a częstość zachorowań na Hashimoto rośnie wraz z wiekiem; Hashimoto u mężczyzn występuje znacznie rzadziej
  • zaburzenia hormonalne towarzyszące okresowi dojrzewania, ciąży, menopauzie czy odstawieniu doustnej antykoncepcji
  • napromienienie tarczycy

Jeśli zaliczasz się do grupy ryzyka, nie zaszkodzi wykonać niezbędne badania laboratoryjne i obrazowe w kierunku zapalenia Hashimoto. A bezwzględnym wskazaniem do ich wykonania są objawy sugerujące niedoczynność tarczycy.

Zapalenie tarczycy – objawy, których nie możesz zbagatelizować

Dlaczego choroba Hashimoto tak często pozostaje niezdiagnozowana? Gdyż jej objawy pojawiają się stopniowo i są mało specyficzne. Z powodzeniem mogą być odbierane jako efekt przeciążenia organizmu zbyt intensywnym trybem życia czy bagatelizowane jako przejściowy spadek formy.

Objawy chorej tarczycy mogące wskazywać na Hashimoto to:

  • przyrost masy ciała i trudności w odchudzaniu
  • przerzedzenie włosów, kruchość paznokci oraz suchość skóry
  • senność i ciągłe zmęczenie
  • spadek koncentracji
  • skurcze mięśni i obrzęki łydek
  • depresja
  • zaparcia

dieta w HashimotoGdy zauważysz u siebie choć niektóre z wymienionych objawów, podejmij kolejny krok, którym jest wykonanie kilku badań. Mowa o oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy – TSH i fT4 oraz przeciwciał anty – TPO. Oznaczyć można także poziom cholesterolu i glukozy, które mogą ulec podwyższeniu w zapaleniu Hashimoto. Konieczne może być także wykonanie USG tarczycy. A gdy usłyszysz rozpoznanie: choroba Hashimoto – nie wpadaj w panikę. Endokrynolog przepisze Ci właściwą farmakoterapię, a ja – wspomogę leczenie Hashimoto właściwą dietą. Tak, tak – wspomogę leczenie, gdyż poza redukcją masy ciała spodziewać możesz się także wyrównania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi oraz stworzenia optymalnych warunków do normalizacji poziomu hormonów tarczycy.

Co jeść przy Hashimoto?

Z pewnością każda osoba dotknięta zapaleniem tarczycy wymaga specjalnego modelu żywieniowego. Niedoczynność tarczycy oznacza znaczne spowolnienie metabolizmu, zatem kluczową kwestią jest odpowiednia kaloryczność diety. Odpowiednia oznacza tu obliczoną indywidualnie dla każdej osoby.

Zbyt drastyczne ucięcie kalorii jeszcze bardziej spowolni metabolizm, zaś stworzenie deficytu niewielkiego nie zapewni optymalnego tempa utraty masy ciała. Dieta w chorobie Hashimoto to nie tylko odpowiednia kaloryczność, ale także właściwe proporcje mikro – i makroskładników.

Komponuję dietę w Hashimoto w taki sposób, aby ograniczyć stan zapalny, zapewnić warunki do syntezy hormonów tarczycy oraz pobudzić tempo metabolizmu. Gwarantuje to nie tylko przywrócenie prawidłowej masy ciała, ale skutecznie wspomaga leczenie Hashimoto lekami hormonalnymi.

Przeczytaj również: Choroba Gravesa – Basedowa – dieta i farmakoterapia


Ketodietetyk