Powikłania nieleczonej cukrzycy

kategoria: Choroby , Wiedza , Zdrowie i nauka ,

powikłania nieleczonej cukrzycyCukrzyca to choroba metaboliczna o dość podstępnym przebiegu, która obciążona jest licznymi powikłaniami. Takie zdrowotne komplikacje są wynikiem zarówno nierozpoznanej cukrzycy, a zatem brakiem leczenia. Ale powikłania cukrzycy dotyczyć mogą także chorych zdiagnozowanych, których cukrzyca nie jest w odpowiedni sposób leczona.

Niekiedy do rozwoju powikłań cukrzycy przyczynia się niewłaściwy tryb życia chorego, a zwłaszcza – nieprzestrzeganie właściwej diety w cukrzycy. Jeśli jesteś osobą chorą na cukrzycę lub narażoną na jej rozwój – przeczytaj koniecznie ten tekst. Dowiesz się, jakie są zagrożenia wynikające z niewyrównanej cukrzycy i poznasz najlepszego sprzymierzeńca w walce z możliwymi jej konsekwencjami. W moim gabinecie gości naprawdę sporo pacjentów cierpiących na cukrzycę, którzy dzięki indywidualnie skomponowanej diecie łatwiej mogą zapanować nad chorobą i cieszyć się dobrym zdrowiem. Cukrzyca może skrócić życie nawet o 10 – 15 lat – zadbaj o właściwą dietę w cukrzycy, a możesz temu zapobiec.

Wczesne powikłania cukrzycy – niekiedy stanowią pierwszy objaw choroby

Wczesne powikłania cukrzycy, zwane także ostrymi powikłaniami cukrzycy, rozwijają się w gwałtowny sposób. Najczęściej występujące powikłania to hipo – i hiperglikemia. Hipoglikemia to poziom glukozy we krwi poniżej 3,5 mmol/ l. Może być spowodowana niewłaściwą dietą lub stosowaniem zbyt wysokich dawek leków hipoglikemizujących czy insuliny. Objawia się drżeniem rąk i drżeniem mięśniowym, osłabieniem, zawrotami głowy. Może prowadzić do utraty przytomności, drgawek i śpiączki. Zupełnie odmiennym powikłaniem jest hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.

Hiperglikemia prowadzić może do rozwoju kwasicy ketonowej. Hiperglikemia wraz z niedoborem insuliny prowadzi do pobudzenia metabolizmu tłuszczów i powstawania ciał ketonowych – a te w nadmiarze mogą prowadzić do poważnych zaburzeń wodno – elektrolitowych. Nierozpoznana kwasica ketonowa prowadzi do śpiączki. Jak ją zatem rozpoznać?

Objawy to:

  • nudności, wymioty i bóle brzucha
  • bóle głowy
  • przyspieszony, głęboki oddech
  • spadek ciśnienia i przyspieszona akcja serca
  • zapach acetonu z ust

Równie groźnym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, rozwijająca się jako powikłanie stosowania leków hipoglikemizujących.

Późne powikłania cukrzycy

Powikłania późne cukrzycy najczęściej dotyczą cukrzycy typu 2 i wynikają z długotrwałego działania wysokiego poziomu glukozy na struktury organizmy. Mowa o tzw. procesie glikacji, który polega na uszkadzaniu struktur białkowych i lipidowych komórek. Niekorzystne zmiany dotyczyć mogą naczyń krwionośnych, nerwów, mięśnia serca, nerek.

Możliwe powikłania cukrzycy, często o nieodwracalnym charakterze, to:

  • miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu
  • neuropatia obwodowa, czyli zaburzenia czucia w kończynach; wraz z niekorzystnymi zmianami w naczyniach krwionośnych i zaburzeniami krążenia, neuropatia przyczynia się do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej, czyli głębokich ran i owrzodzeń, często prowadzących do amputacji stopy
  • retinopatia cukrzycowa, czyli poważne uszkodzenie wzroku, a nawet jego utrata
  • nefropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerek
  • zaburzenia potencji u mężczyzn

Wg badań przeprowadzonych w USA, zaledwie 12% pacjentów z cukrzycą stosuje się do zaleceń lekarskich i prowadzi zdrowy styl życia. Nie przyczyniaj się do zwiększenia tych ponurych statystyk i wykorzystaj fakt, iż możesz ochronić się przed zawałem, udarem czy ślepotą.

Sprawdź także: Cukrzyca typu 1 i 2 – co je łączy?

cukrzycaJak zapobiegać powikłaniom cukrzycy?

Leczenie cukrzycy opiera się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego stylu życia. W zależności od rodzaju zaburzeń stosowane są leki i/ lub insulina, a bez względu na rodzaj zaburzeń metabolicznych – wymagane jest przestrzeganie właściwej diety. Cukrzyca narzuca konieczność ograniczenia spożycia węglowodanów prostych i tłuszczów zwierzęcych; stosowane są węglowodany złożone, ale nie powinny one dominować w diecie.

Wielu pacjentów myśli, że musi spożywać duże ilości węglowodanów stosując leki obniżające poziom glukozy. Właściwą strategią jest jednak umiarkowana podaż węglowodanów z jednoczesną kontrolą glikemii we krwi. Pomiary poziomu glukozy we krwi, wykonywane samodzielnie przez pacjenta, pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi w okresach okołoposiłkowych. Natomiast oznaczanie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c zapewnia wgląd w poziom glukozy na przestrzeni ostatnich 6 -8 tygodni.

Komponując dietę w cukrzycy dla każdego pacjenta, analizuję wyniki badań i dążę do optymalnego wyrównania poziomu glikemii, co wyrażane jest wartością HbA1c rzędu 7%. Ponadto staram się znormalizować poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Namawiam ponadto do unikania stresu i wprowadzenia umiarkowanej, regularnej aktywności fizycznej. Taka spersonalizowana dieta dla cukrzyka to coś, bez czego współczesna medycyna nie wyobraża sobie terapii cukrzycy. Nie eksperymentuj ze swoim zdrowiem i nie próbuj samodzielnie komponować diety – cukrzyca to poważna choroba i wymaga profesjonalnego jadłospisu i stałej kontroli lekarskiej.


Ketodietetyk