Niedożywienie powodem nadwagi
Może wydawać się to dziwne, ale jedną z przyczyn Twoich problemów z nadprogramowymi kilogramami może być niedożywienie. Zgadza się, dobrze przeczytałeś. Nadwaga może wynikać z powodu niedożywienia. Nie jest to sugestia żeby jeść więcej, tylko aby rozsądnie wybierać pożywienie, które dostarczamy naszemu organizmowi. Niewłaściwe żywienie jest zasadniczym czynnikiem leżącym u podstaw otyłości.
Jak to możliwe, że ktoś kto się przejada, jest niedożywiony?
Otóż ilość spożywanego pokarmu nie odzwierciedla ilości spożytego statusu odżywczego. Każdego dnia można objadać się masą pączków i dalej być niedożywionym. Dlaczego tak się dzieje? Pączki nie są źródłem wartościowych składników odżywczych. Co prawda są one dawką wielu kalorii, jednak niekorzystną pod kątem witamin czy minerałów. W większości pokarmów konsumowanych w dzisiejszych czasach nie można znaleźć wystarczającej ilości składników odżywczych. Produktem, który nie ma ich w ogóle jest cukier – zawiera jedynie puste kalorie, które powodują, że tyjemy. Podobne właściwości wykazuje mąka, składa się jedynie ze skrobi, która tak naprawdę jest po prostu cukrem. Również w przypadku białego ryżu sytuacja przedstawia się dokładnie w ten sam sposób. Ziemniaki także, praktycznie w całości, składają się ze skrobi. Co ciekawe, najbardziej wartościowe w ziemniakach są obierki, ale mało kto konsumuje je w ten sposób.
Czego unikać?
W większości wybieranych przez społeczeństwo pokarmów w głównej mierze przeważają takie składniki jak: cukier, ziemniaki, biała mąka lub biały ryż. Tak zbilansowane pożywienie zapewnia zazwyczaj 2/3 dziennego zapotrzebowania na kalorie w przypadku większości osób. Pozostała 1/3 jest pobierania z tłuszczów i olejów. Jest to negatywnym zjawiskiem w przypadku kiedy nie są to produkty dobrej jakości – najczęściej spożywane są margaryna, przetworzone oleje roślinne (kukurydziany lub sojowy) czy tłuszcz spożywczy. Należy zwracać szczególną uwagę na produkty dostępne w sklepach jako gotowe do spożycia, ponieważ zawierają one dużą ilość niskiej jakości tłuszczy, które nie przynoszą żadnych korzyści naszemu organizmowi.
Niestety, ale nasza typowa dieta bardzo często składa się jedynie z pustych kalorii, czyli z cukru, skrobi i przetworzonych olejów roślinnych. Warzywa są traktowane zazwyczaj jako dodatek, w postaci listka sałaty na kanapce czy cebuli w zapiekance. Zasadniczym błędem jest spożywanie produktów ubogich pod kątem wartości odżywczych, ponieważ mimo, iż nasze jedzenie zawiera sporą ilość kalorii to nie dostarczamy organizmowi tego, czego potrzebuje. W efekcie końcowym jemy bardzo dużo, ale doprowadzamy się do stanu otyłości, gdyż tak naprawdę jesteśmy niedożywieni w wartościowe składniki odżywcze. To jest najczęstszy błąd, którego trzeba unikać.
Kiedy pozbawiamy się składników odżywczych?
Spożywanie produktów ubogich w składniki odżywcze nie jest jedynie niepokojącym sygnałem, stanowi to poważniejszy problem. Musimy zdać sobie sprawę, że takie pokarmy zabijają wartości odżywcze pozyskane z innych wartościowych produktów. Przykładowo cukier potrzebuje pobrać część składników odżywczych z naszego organizmu w procesie metabolicznym. Co więcej, spożywanie słodkich rzeczy może doprowadzić do pozbycia się z organizmu niezwykle istotnego pierwiastka – chromu, który odgrywa znaczącą rolę w produkcji insuliny. Brak insuliny doprowadza do problemów związanych z utrzymaniem właściwego poziomu cukru we krwi.
Podsumowując, im bardziej przetworzone jedzenie spożywamy, tym większa ilość składników odżywczych jest nam potrzebnych do ich przemiany. Dieta składająca się w dużej części z cukru, białej mąki i oleju roślinnego szybko doprowadza do wyczerpania zapasu rezerw składników odżywczych, co w znacznych stopniu pogłębia niedożywienie organizmu. Natomiast konsumpcja przesadnych ilości węglowodanów jest przyczyną występowania poważnego problemu zdrowotnego – insulinooporności.