5 niezbędnych witamin i minerałów

kategoria: Wiedza ,

1. Tiamina – B1

Witaminy z grupy B są szczególnie ważne dla dobrej kondycji zdrowotnej naszego mózgu. Tiamina zaliczana jest jako jedna z wielu witamin grupy B, głównie znajduje się ona w tkankach nerwowych i mózgu. Odgrywa znaczącą rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Co ważne, długotrwały brak tej witaminy w naszym organizmie może prowadzić do wystąpienia zespołu Korsakoffa, czyli przewlekłego zaburzenia pamięci, które najbardziej widoczne jest u osób cierpiących na choroby mocno osłabiające układ odpornościowy lub u alkoholików.

2. Kwas foliowy – B9

Kwas ten można pozyskać z pożywienia, m.in. ze szpinaku, szparagów czy soczewicy. Połowa zasobu tej witaminy występuje w wątrobie i z tego względu jej uszkodzenie może powodować niedobór kilku istotnych witamin z grupy B. Witamina B9 odgrywa również kluczową rolę w procesie syntezy aminokwasów oraz przy powstawaniu tkanki nerwowej. W dużej mierze metabolizm kwasu foliowego jest zależny od dostarczania innych witamin z grupy B, a ich niedobór jest silnie powiązany z problemami rozwojowymi u dzieci.

witaminy

3. Witamina C

W mózgu, szczególnie w przysadce mózgowej, znajduje się najwyższe stężenie (400 mg/kg) tej zasadniczej witaminy. Z pożywienia można uzyskać częściowe zapotrzebowanie na ten silny przeciwutleniacz z zielonych warzyw lub owoców cytrusowych. Witamina C jest niezwykle ważna podczas syntezy neuroprzekaźnika (dopaminy) i jednocześnie ochrania mózg przed stresem oksydacyjnym.

4. Magnez

Pełni kluczową rolę w przekształcaniu w aktywną formę wielu witamin z grupy B. Inaczej ujmując, dostarczanie do organizmu jakiegokolwiek suplementu witaminowego będzie bezskuteczne, jeśli nie zadbamy o prawidłowe przyjmowanie magnezu i pozostałych minerałów. W błonach komórkowych magnez odpowiada za prawidłową transmisję impulsów. Co więcej, magnez musi być dostarczany w idealnych ilościach w organizmie, by nie dopuścić do pobudliwości układu nerwowego, co może skutkować problemami neurologicznymi.

5. Cynk

Niedobór cynku w organizmie powiązany jest różnymi zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi. Przeprowadzone badania wykazały, że zmiany homeostazy cynku były widoczne u osób chorych na Parkinsona czy Alzheimera. Cynk można spotkać w takich produktach jak nasiona dyni, krewetki czy w wołowinie.

Zapoznaj się z szeroką gamą witamin i minerałów o najwyższej jakości, więcej dowiesz się klikając tutaj. Dodatkowo dla czytelników naszej strony oferujemy 15% zniżki na wszystkie produkty Cheers. Użyj kodu ALTRUISM15, aby uzyskać rabat przy pierwszym zakupie.

Cheers to producent witamin i minerałów marki premium, naszym zdaniem najlepszych na świecie, a zarazem nowy sponsor naszej strony.

naturalne suplementy diety


Ketodietetyk