Jaką ilość węglowodanów spożywać?

kategoria: Porady ,

Wiele osób, zaczynając dostosowywać się do zasad żywienia niskowęglowodanowego, zastanawia się nad tym ile węglowodanów powinno się jeść, aby przejść w stan ketozy?

Ograniczanie węglowodanów jest jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie ketozy. Nie wymaga to stosowania postu, nie wymaga nawet mniejszej ilości kalorii – wystarczy ograniczyć spożycie węglowodanów i zjeść wystarczająco dużo białka (a jednocześnie nie za dużo), aby pobudzić spalanie tłuszczu i produkcję ketonów.

Warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak spożycie tłuszczu, stres i poziom aktywności, ale dobrze jest wiedzieć, ile węglowodanów trzeba jeść, aby uzyskać stan ketozy.

ilość węglowodanów

Sugerowana ilość węglowodanów

Niezależnie od tego, ile zmiennych wpływa na ketozę, ważne jest, aby od czegoś zacząć, a węglowodany są najważniejszą miarą, od której zaczyna się coraz bardziej popularna i wysoce skuteczna dieta ketogeniczna.

Dla większości ludzi utrzymywanie łącznej ilości węglowodanów poniżej 35 g, węglowodanów netto poniżej 25 g (najlepiej poniżej 20 g) doprowadzi do głębokiej ketozy po około tygodniu czasu (aby obliczyć zużycie węglowodanów netto – po prostu odejmij całkowite spożycie błonnika od łącznej ilości węglowodanów).

Aby spożywać tak małą ilość węglowodanów, trzeba być czujnym w zakresie swoich wyborów żywieniowych. Może się okazać, że wiele z Twoich ulubionych potraw przekracza dzienny limit węglowodanów. Nawet zdrowsze pokarmy, takie jak owoce i warzywa, są bogate w cukry i węglowodany, ale nie zniechęcaj się! Gwarantujemy, że jest mnóstwo pysznych dań, które możesz zjeść stosując zasady diety niskowęglowodanowej lub ketogenicznej. Jeśli jesteś ciekawy przykładowych posiłków, zachęcamy do zapoznania się z naszą sekcją z przepisami na diecie tłuszczowej.

Spójrz na poniższą listę i zobacz co powinieneś, a czego nie powinieneś jeść na diecie ketogenicznej.

Czego nie jeść:

cukier

• Ziarna – pszenica, kukurydza, ryż, płatki zbożowe itp.
• Cukier – miód, agawa, syrop klonowy itp.
• Owoce – jabłka, banany, pomarańcze itp.
• Bulwy – ziemniaki, bataty itp.

 

Co jeść:

• Mięso – ryby, wołowina, jagnięcina, drób, jajka itp.
• Liściasta zielenina – szpinak, jarmuż, sałata itp.
• Warzywa naziemne – brokuły, kalafior itp.
• Wysokotłuszczowy nabiał – twarde sery, śmietana o dużej zawartości tłuszczu, masło itp.
• Orzechy i nasiona – orzechy makadamia, orzechy włoskie, nasiona słonecznika itp.
• Awokado i jagody – maliny, jeżyny i inne jagody o niskim indeksie glikemicznym
• Inne tłuszcze – nierafinowany olej kokosowy, wysokotłuszczowy sos sałatkowy, tłuszcze nasycone itp.

Nawet podążając za tą listą, możesz zjeść ponad 35 g całkowitej ilości węglowodanów w ciągu dnia, dlatego warto zwracać uwagę na to jakie produkty spożywamy i zapoznać się z ich zawartością węglowodanów. Nie wolno zapominać, że przejście w stan ketozy nie dotyczy wyłącznie spożywanych węglowodanów. Białko odgrywa również istotną rolę na drodze do ketozy, więcej na ten temat znajdziesz w następnym artykule.

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi informacjami i wskazówkami na temat zdrowego odżywiania i sposobu spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, zapisz się do naszego newslettera.


Ketodietetyk