Czy warto jeść warzywa?

kategoria: Porady ,

Główny winowajca otyłości – cukier i węglowodany

cukier i węglowodanyCzy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co jest głównym powodem, dla którego przybierasz na wadze? Oczywiście jest nim cukier oraz węglowodany. Dla kontrastu, świeże warzywa oraz owoce można określić jako dobre węglowodany. Wielokrotnie przeprowadzane badania naukowe potwierdzają, że diety, które kładą nacisk na spożycie warzyw i owoców sprzyjają chronieniu organizmu przed chorobami oraz wpływają korzystnie na zdrowie. Zwróćcie jedynie uwagę na kolejność – warzywa nie bez powodu zostały wymienione jako pierwsze, jako że mają one znacznie większy wpływ na nasze zdrowie niż owoce – powinny być spożywane w znacznie większej ilości. Przestrzeganie takich zasad będzie pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami i zapewni ochronę przed wieloma chorobami i dolegliwościami, takimi jak: cukrzyca, choroby serca, wylew, nadciśnienie, niektóre rodzaje nowotworów, dolegliwości trawienne, katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej oraz choroby neurodegeneracyjne mózgu.

Wspomagacze w odchudzaniu

Warzywa i owoce w zasadniczej mierze składają się z wody i stanowią dobre źródło błonnika, napełniają żołądek, dzięki czemu skutecznie pozbawiają nas odczucia głodu, nie wymuszając przy tym spożycia dodatkowych kalorii. Właśnie dlatego produkty niskowęglowodanowe i produkty niskocukrowe można określić mianem dobrych wspomagaczy w odchudzaniu.  Innymi słowy, świeże produkty pomagają nam zachować dobre zdrowie, stanowią one bogate źródło witamin i minerałów. Badania naukowe nieprzerwanie dokumentują, że dieta zawierająca w swoim składzie warzywa i pozostałe pełnowartościowe pokarmy, czyli orzechy i owoce, stanowi ochronę przed chorobami zwyrodnieniowymi. To, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, to zastąpienie spożywanych węglowodanów warzywami, tłuszczami i białkami.

Fitoskładniki

Pełnowartościowe pokarmy zawierają, oprócz niezbędnych witamin i minerałów, niezliczoną ilość fitoskładników, które wykazując właściwości odżywcze dla naszego organizmu jednocześnie chronią go przed chorobami. Fitoskładniki są wytarzanymi przez rośliny związkami chemicznymi o właściwościach witaminopodobnych. W pokarmach roślinnych doszukano się ponad 20 tysięcy różnych fitoskładników. Przykładowym fitoskładnikiem jest beta-karoten (nadaje on warzywom charakterystyczny pomarańczowożółty kolor), pełni rolę antyoksydantu chroniącego przed nowotworami czy chorobami serca. W sytuacji, gdy nasz organizm potrzebuje wsparcia jest w stanie przekształcić się w witaminę A. Kolejnym przykładem fitoskładnika jest likopen, posiada on właściwości sprzyjające obniżeniu ryzyka zachorowań na raka prostaty. Objawia się on w warzywach jako czerwony barwnik (w pomidorach, czerwonym grejpfrucie czy w arbuzie).

Dieta ketogeniczna bogata w warzywa

warzywa

Należy pamiętać o tym, że składniki odżywcze działają ze sobą w harmonii. Potrzeba zatem całej gamy składników odżywczych dostarczanych organizmowi we właściwych proporcjach (znajdujących się przykładowo w produktach pełnowartościowych), aby zapewnić mu korzyści zdrowotne, które są odzwierciedlane w badaniach na temat żywienia. Jak zatem przekonać przeciwników, by wzbogacili swoją dietę w warzywa? Pomocnym rozwiązaniem jest właściwe przyrządzanie posiłków. Zbyt często warzywa podawane są bez dodatków – sosu czy masła. Dodawanie do posiłków takich tłuszczy jak ser, śmietana, masło, orzechy czy kawałki boczku i szynki nie tylko poprawia walory smakowe takich dań, ale również podnosi wartość odżywczą spożywanych warzyw. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej bazującej na dobrej jakości tłuszczu i warzywach.


Ketodietetyk