Co pić na diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej?
Co pijesz, stosując się do zaleceń żywieniowych opartych na ograniczaniu węglowodanów w spożywanych posiłkach?
Co jest najlepszą opcją dla Ciebie i jakie są najczęściej popełniane błędy?
Woda, kawa i herbata na diecie ketogenicznej
Woda jest doskonała i nie zawiera żadnych węglowodanów, podobnie jest z kawą i herbatą (oczywiście bez cukru). Okazjonalna lampka wina też jest w porządku na diecie ketogenicznej. Spójrz na poniższe zestawienie, by dowiedzieć się co jest dobrym wyborem, a czego zdecydowanie powinieneś unikać. Liczby przedstawiają ilość gramów węglowodanów netto na normalną porcję (czyli taką porcję, jaką dostajesz podczas zamówienia w restauracji). Liczby w kolorze zielonym pokazują napoje o niskiej zawartości węglowodanów – zalecane do spożycia.
Herbata i kawa na keto – czy można je pić?
Kawa oraz herbata na keto są jak najbardziej dozwolone. Pamiętaj jednak, aby pić je „solo”. Dodawanie kostki cukru do kawy czy herbaty nie jest dobrym rozwiązaniem. Oznacza to, że do spożywanego napoju dodajesz 4 g węglowodanów. Niedozwolona jest także herbata owocowa na keto oraz z dodatkiem miodu i konfitur – produkty te zawierają dużo cukru.
Niskowęglowodanowe napoje na diecie ketogenicznej
Rozmiar napoju ma znaczenie
O ile słodka soda jest zawsze złym pomysłem na diecie niskowęglowodanowej, o tyle rozmiar ma znaczenie. Duży napój (przykładowo soda, cola) zawiera naprawdę zaskakujące ilości cukru.
Mały napój „wyrzuci” Cię z ketozy na cały dzień, natomiast duży nawet na tydzień!
W takim razie pozostaje pytanie – czy sztuczne substancje słodzące (bez dodatku cukru) są do zaakceptowania?
Napoje zero na keto
Napoje dietetyczne nie zawierają węglowodanów czy kalorii, zamiast tego zawierają one sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam, sukraloza lub acesulfam K. Uważasz, że cola zero jest „bezpieczna” dla zdrowia i to także podczas stosowania diety ketogenicznej?
Niestety zawiera ona substancje słodzące, co do których nie możesz mieć pewności, że są dobre dla Twojego organizmu:
- cyklaminian sodu – Światowa Organizacja Zdrowia określiła go jako substancję niesklasyfikowaną co do rakotwórczości ludzi; oznacza to, że nie wiadomo, czy ma właściwości kancerogenne, czy nie;
- aspartam – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała tę substancję za prawdopodobnie rakotwórczą.
Wielu uważa też, że napoje zero są bezpieczne na diecie ketogenicznej, ponieważ nie zawierają kalorii. Jednak nie jest to takie proste, niekaloryczne substancje słodzące powodują inne problemy.
Zacznijmy od słodzików. Nie są one korzystne dla naszego organizmu, ponieważ wzmagają apetyt na cukier, co oznacza katastrofę w przypadku, kiedy jesteś uzależniony od słodkich potraw. Co więcej, utrudniają docenienie naturalnej słodyczy pochodzącej z naturalnego jedzenia. Badania wykazują również, że zrezygnowanie z picia napojów dietetycznych na rzecz wody powoduje utratę wagi. Niektóre napoje dietetyczne mogą zwiększać poziom insuliny (zwiększając tym samym magazynowanie tłuszczu).
Krótko mówiąc, napoje dietetyczne są w przypadku diety ketogenicznej prawdopodobnie mniej niekorzystne niż zwykłe słodzone napoje. Jeśli jednak możesz zrezygnować z tego typu napojów i przerzucić się całkowicie na wodę, będzie to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia.
Sprawdź, jak działa dieta ketogeniczna i dieta niskowęglowodanowa na organizm.
Czy można pić mleko na keto?
Będąc na diecie keto, zrezygnuj z picia mleka krowiego. Co prawda jest ono źródłem białka i znajduje się w nim tłuszcz, ale też zbyt dużo węglowodanów. Dlatego kawa z mlekiem na keto powinna być spożywana w wersji z innym „zabielaczem”. Jak pić małą czarną, by nie zaburzyć procesu chudnięcia?
- Mleko migdałowe na keto – to doskonała alternatywa dla tego krowiego. W 100 g tego napoju znajduje się zaledwie 0,67 g węglowodanów (pod warunkiem że nie jest słodzony).
- Mleko sojowe na keto – w 100 g tego napoju znajduje się ok. 4 g węglowodanów. Jest ich nieco mniej niż w mleku krowim. Dlatego mleko sojowe na keto jest dla Ciebie lepszą alternatywą niż te od krowy.
- Mleko owsiane na keto – napój ten powstaje z owsa, które jest bogate w węglowodany. Dlatego kawa z tym napojem nie jest dobrym pomysłem, jeżeli chcesz utrzymać stan ketozy.
Nabiał dozwolony na keto to np. śmietanka 30%+ i mleko kokosowe pełnotłuste. To one mogą być Twoim keto-zabielaczem do kawy.
Jakie soki na keto?
Na keto możesz pić soki warzywne. Mogą to być napoje z zielonych warzyw, czyli np. z jarmużu i szpinaku. Możesz też pić warzywne smoothie z ogórka i selera naciowego oraz z dodatkiem awokado.
Cytryna na keto również jest dozwolona – oczywiście w odpowiednich ilościach. Możesz wrzucić plasterek tego owocu do szklanki z wodą, aby przyrządzić lekko orzeźwiający napój. Nie pij jednak cytrynowej lemoniady słodzonej miodem czy cukrem.
Na keto unikaj soków wyciskanych i tłoczonych z „zakazanych” owoców. Jabłka, gruszki, śliwki czy pomarańcze mają wysoką zawartość cukrów. Pamiętaj, że są to związki, które mogą zaburzyć proces ketozy, a tym samym proces chudnięcia.
Jeśli chcesz wiedzieć co jeść na diecie ketogenicznej – sprawdź przykładowe przepisy, sprawdź najczęściej popełniane błędy na diecie low carb, a także odwiedź stronę, na której znajdziesz listę produktów dozwolonych na diecie tłuszczowej.