Ketoza – jak poznać czy jesteś w ketozie?

To, czy osiągnąłeś stan ketozy, można sprawdzić przy pomocy specjalnych testów lub niektórych modeli glukometrów. Mogą o tym świadczyć również objawy, które nie wymagają specjalnych badań:

  • Suchość w ustach lub zwiększone pragnienie. Jeśli nie dostarczasz odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów (sól), możesz odczuwać suchość w ustach. Spróbuj pić dwa kubki bulionu dziennie i tyle wody, ile tylko potrzebujesz.
  • Zwiększone oddawanie moczu. Jedno z ciał ketonowych, acetylooctan, może przedostawać się do moczu. Można to zbadać, używając pasków testowych do badania moczu. W początkowej fazie może powodować to także konieczność częstszych wizyt w toalecie. Jest to główna przyczyna zwiększonego pragnienia.
  • Keto oddech. Oddech osoby pozostającej w ketozie może przypominać zapach zmywacza do paznokci. Jest to spowodowane ciałem ketonowym, zwanym acetonem. Zapach może pojawiać się również w pocie, szczególnie podczas treningu. Objaw ten jest zwykle tymczasowy.

Innymi, mniej charakterystycznymi, ale przyjemniejszymi objawami mogą być:

  • Zmniejszone uczucie głodu. Wiele osób stwierdza zmniejszone odczuwanie głodu, co jest prawdopodobnie powodowane zwiększonym dostępem organizmu do odłożonych w postaci tłuszczu zapasów. Powoduje to, że jedzą raz lub dwa razy dziennie i tym samym stosują w praktyce post przerywany. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze oraz przyspiesza utratę wagi.
  • Zwiększenie energii. Po kilku dniach niezbędnych do odpowiedniej keto adaptacji, większość osób odczuwa zwiększone zasoby energii. Może się to także objawiać poczuciem lekkości w myśleniu, a nawet stanem lekkiej euforii.

jak poznać czy jesteś w ketozie

W jaki sposób można zmierzyć ketozę?

Ilość ketonów można zmierzyć na kilka sposobów, każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  1. PASKI TESTOWE

Paski do badania moczu są najprostszą metodą zbadania ketozy, są również najczęstszym wyborem początkujących. Badanie polega na zanurzeniu paska w moczu. Po kilkunastu sekundach pasek zmieni kolor. Wysoki wynik oznacza, że jesteś w ketozie.

Zalety: Paski są tanie i dostępne w aptekach. Silnie pozytywny wynik pokazuje, że jesteś w ketozie.

Wady: Wyniki mogą się różnić w zależności od ilości spożywanych płynów. Paski nie pokazują dokładnego poziomu ketonów. I najważniejsze: w miarę upływu czasu następuje adaptacja, a organizm wychwytuje z powrotem ketony w moczu. Wynik może być zawsze negatywny, nawet jeśli jesteś w ketozie od dłuższego czasu.

  1. MIERNIKI POZIOMU KETONÓW WE KRWI

Mierniki poziomu ketonów pokazują dokładny aktualny poziom ketonów we krwi. Są najbardziej wiarygodną metodą badania. Ich głównym minusem jest cena oraz konieczność poniesienia dodatkowego wydatku na paski do przeprowadzania pomiaru.

Zalety: Dokładne, wiarygodne.

Wady: Drogie. Wymagają nakłucia palca w celu pobrania kropli krwi do badania.

W tym artykule dowiesz się jak uzyskać optymalny poziom ketozy – przeczytaj, by wzbogacić swoją dietę przed rozpoczęciem odżywiania ketogenicznego.

O jakiej porze dnia najlepiej sprawdzać poziom ketonów?

W celach porównawczych najlepiej robić to o tej samej porze dnia. Najłatwiej porównać wyniki pomiaru przeprowadzanego codziennie rano przed posiłkiem.

Należy pamiętać, że wartości z rana są najniższe, najwyższe natomiast są wieczorem.

W jaki sposób uniknąć efektów ubocznych?

Chociaż ketoza jest bezpieczna, na początku mogą wystąpić pewne objawy uboczne.

Osoby adaptujące się ze spalania cukru na spalanie tłuszczu często doświadczają krótkotrwałych efektów ubocznych. Nazywa się je potocznie keto grypą, ponieważ objawy są podobne do zwykłej grypy. Są nimi zmęczenie, nudności, bóle głowy, skurcze mięśni, itp.

Aby ich uniknąć lub złagodzić, należy przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach:

  • Pić wodę z solą i cytryną – opcjonalnie można wypijać codziennie kubek lub dwa czystego rosołu (bulionu)
  • Stopniowo zmniejszać spożycie węglowodanów – nagłe odstawienie powoduje silniejsze efekty uboczne

Rozpoczynając stosowanie diety ketogenicznej organizm traci wodę, a razem z nią elektrolity. Dzieje się tak, ponieważ węglowodany zatrzymują wodę i sole w organizmie. Gdy przestają być dostarczane, organizm traci tę wodę. Jeśli powodem keto grypy jest zbyt słabe nawodnienie organizmu, wypicie szklanki wody z solą i sokiem cytryny dla smaku może pomóc.

Po nagłym usunięciu węglowodanów z diety mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, zanim nie przestawi się na pozyskiwanie jej z ketonów, zamiast z cukru. Oznacza to, że nagła, drastyczna redukcja węglowodanów z dnia na dzień może powodować zmęczenie, nudności i bóle głowy. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody i elektrolitów spowoduje złagodzenie tych dolegliwości. Innym rozwiązaniem jest stopniowe zmniejszanie ilości spożywanych węglowodanów przez tydzień lub dłużej. Organizm przyzwyczai się do spalania tłuszczu, zamiast glukozy, a efekty uboczne nie pojawią się wcale. Jeśli nie chcesz redukować węglowodanów stopniowo, pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów i soli (2 kubki bulionu dziennie), aby zminimalizować efekty uboczne. Po upływie około tygodnia organizm przystosuje się do diety ketogenicznej.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zachęcamy do odwiedzenia naszego działu z najczęściej zadawanymi pytaniami o ketozę i dietę ketogeniczną.


Ketodietetyk