Choroba Gravesa – Basedowa – schudniesz czy przytyjesz?
Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów dokrewnych w organizmie. Jednocześnie – w dzisiejszych czasach to jeden z najczęściej narażonych na dysfunkcje organów. Tarczyca sama syntetyzuje hormony kluczowe dla prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych, a jednocześnie sama podlega regulacji hormonalnej. Nietrudno o zachwianie tej delikatnej równowagi – a współczesny, niezdrowy styl życia na pewno przyczynia się do zaburzeń funkcji tarczycy. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na nadczynność tarczycy lub u Ciebie zdiagnozowano tą przypadłość – musisz jak najszybciej zmierzyć się z diagnozą oraz nauczyć się żyć z chorobą. A ja Ci w tym pomogę, gdyż jako dietetyk specjalizujący się we współpracy z takimi pacjentami wiem, jak ważna jest zmiana stylu życia i odpowiednie skomponowanie diety w chorobie Gravesa – Basedowa.
Nadczynność tarczycy Gravesa – Basedowa – jak ją rozpoznać?
Nadczynność tarczycy to choroba, która teoretycznie może dotknąć każdego, u jej podstaw leżą bowiem predyspozycje genetyczne oraz generowane czynnikami wewnętrznymi i środowiskowymi zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Praktyka pokazuje jednak, że znacznie częściej chorują kobiety, gdyż to one narażone są na rozwój chorób autoimmunologicznych oraz doświadczają zaburzeń poziomu estrogenów – a w tym upatruje się najczęstszych przyczyn choroby Gravesa – Basedowa. Inne czynniki ryzyka to palenie papierosów, niewłaściwa dieta czy stres.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Objawy choroby Gravesa – Basedowa są dość charakterystyczne i obejmują:
- przyspieszoną akcję serca oraz wysoką amplitudę ciśnienia tętniczego, czyli obniżone ciśnienie rozkurczowe i podwyższone – skurczowe
- drżenie rąk
- pobudzenie i nerwowość
- uczucie gorąca i nasiloną potliwość
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- bezsenność
- stany depresyjne
- zmniejszona tolerancja wysiłku oraz kurczliwość mięśni
- wytrzeszcz gałek ocznych
- wole
- częste wypróżnienia
- wypadanie włosów, łamliwość paznokci, wilgotna i ciepła skóra
- zaburzenia miesiączkowania i niepłodność
Pacjenci zwracają szczególną uwagę na spadek masy ciała przy jednoczesnym dużym apetycie. W chorobie Gravesa – Basedowa chudnięcie wynika ze zwiększonego poziomu hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyroniny, które znacząco pobudzają metabolizm. Ale nie zawsze tak musi być, bo u około 5% pacjentów stwierdzany jest wzrost masy ciała. Jak to możliwe?
Choroba Gravesa – Basedowa a tycie
U niektórych pacjentów chorych na Gravesa – Basedowa dojść może do tak znaczącego nasilenia apetytu, że nawet pobudzony metabolizm nie jest w stanie spalić przyjętych w nadmiarze kalorii. Ponadto nadczynność tarczycy sprzyja rozwojowi insulinooporności. Komórki ciała przestają być wrażliwe na insulinę, co powoduje brak wykorzystanie glukozy jako źródła energii. Prowadzi to do stale zwiększonego poziomu glukozy we krwi i rozwoju dalszych zaburzeń metabolicznych. Wysoki poziom insuliny ingeruje w pozyskiwanie energii z tłuszczu, zatem odkładany jest on pod postacią tkanki tłuszczowej. A jeśli dołożyć do tego niepohamowaną ochotę na słodycze, wynikającą z hiperglikemii – nadwaga gwarantowana.
W związku z tak znacznym spektrum różnorodnych zaburzeń metabolicznych w chorobie Gravesa – Basedowa, dieta stosowana w tym schorzeniu opracowana powinna być przez specjalistę. Z jednej strony zapewni ona trwałą normalizację masy ciała, a z drugiej – łagodzi objawy choroby i zwiększa powodzenie farmakoterapii.
Dieta w chorobie Gravesa – Basedowa
Moja praca jako dietetyka koncentruje się na dietoterapii schorzeń metabolicznych i hormonalnych, szczególnie choroby Hashimoto i Gravesa – Basedowa. Jadłospis dla pacjentów dotkniętych nadczynnością tarczycy powinien koncentrować się na dostarczeniu odpowiedniej ilości kalorii. Odpowiedniej – znaczy obliczonej indywidualnie dla każdego pacjenta. Równie ważne jest dostarczenie optymalnych ilości białka, obniżenia spożycia węglowodanów oraz włączenia do diety sporych ilości tłuszczów i zapewnienia odpowiedniej podaży mikroelementów.
Czy można wyleczyć Gravesa – Basedowa? Oczywiście, ale konieczne jest uzyskanie stanu eutyreozy, czyli normalizacja poziomu hormonów we krwi, czemu służy farmakoterapia. Natomiast właściwy styl życia, czyli unikanie stresu i stałe utrzymanie zbilansowanej diety zapobiegają nawrotom choroby. Wspólne wypracowanie ze mną odpowiednich nawyków żywieniowych to znacznie więcej niż ogólne zalecenia żywieniowe, którymi uraczyć może Cię endokrynolog prowadzący leczenie. To świetna inwestycja w przyszłe zdrowie oraz gwarancja nienagannego wyglądu i doskonałego samopoczucia.
Przeczytaj również: Rola diety w leczeniu choroby Gravesa – Basedowa