15 praktycznych porad dla osób stosujących zasady diety ketogenicznej

kategoria: Porady ,

Zacząłeś stosować nowe zasady żywieniowe lub chciałbyś spróbować, ale nie wiesz dokładnie na jakieś rzeczy zwracać uwagę?

Poniższe porady będą dobrym uzupełnieniem do Twojej obecnej wiedzy w zakresie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej, czyli diety ketogenicznej.

Na co należy zwracać uwagę?

  1. Nie lękaj się tłuszczu! Przygotowywane przez Ciebie posiłki powinny być tłuste.
  2. Zaopatrz się w nierafinowany olej kokosowy i dodawaj odrobinę do każdego posiłku.
  3. Zwracaj uwagę na to na czym smażysz potrawy, tłuszcze nasycone są korzystne dla zdrowia (w tym olej kokosowy).tłuszcz
  4. Postaraj się nie popijać w trakcie posiłku i zaraz po nim.
  5. Pamiętaj o piciu rosołu / bulionu, jest to najlepszy „suplement” witaminowo-minerałowy. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy przy zoptymalizowanej, długotrwałej ketozie.bulion
  6. Pieczarki, mięso, czosnek, cebula doskonale pochłaniają tłuszcz z patelni. Jeżeli nie lubisz jak tłuszcz pływa na talerzu, możesz użyć tych składników w trakcie smażenia.
  7. Zwracaj uwagę na to gdzie kupujesz mięso czy jajka i jakie jest ich pochodzenie. Zalecamy kupowanie mięsa w masarni, a jajek u rolnika.
  8. Klaruj samodzielnie masło – jest to niezwykle prosty proces, podczas którego roztapiamy masło, następnie oddzielamy wydzielone białko i przelewamy wyklarowany tłuszcz (najlepiej do szklanego naczynia). W takiej postaci jest więcej tłuszczu w tłuszczu, masło nie psuje się i bardzo dobrze smakuje.
  9. Bardzo istotny punkt. Przed rozpoczęciem keto adaptacji zastanów się czy poinformujesz o tym swoje bliskie otoczenie. Możesz wyraźnie poinformować siebie i innych, że jest to niezobowiązująca próba i jednocześnie detoks. Na tej stronie dowiesz się więcej o keto adaptacji.
  10. Ostrożnie z orzechami! Co prawda mają dużo tłuszczu, jednak w 50 g jest około 10 g wchłanianych węglowodanów, dlatego wybieraj orzechy takie jak: makadamia, włoskie, brazylijskie, laskowe lub pekan. Popularne „orzeszki ziemne” są źródłem węglowodanów i problemów zdrowotnych.orzechy
  11. Gdy czujesz potrzebę zjedzenia czegoś – nawet jeśli jest to zaraz przed snem – zjedz coś.
  12. Jeśli masz możliwość to rozpocznij keto adaptację w czwartek / piątek, dzięki temu przez weekend uporasz się z początkowymi symptomami, nie narażając się na dodatkowe stresy.
  13. Jeżeli trenujesz to nie rezygnuj z treningu w czasie adaptacji. Wydolność i siła mogą się odczuwalnie obniżyć, jednak trening jest mocnym czynnikiem przyspieszającym tempo keto adaptacji. Jeśli jednak nie czujesz, że masz wystarczająco dużo energii by trenować, nie forsuj się przynajmniej przez pierwsze 3 dni.
  14. Gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy adaptacyjne, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, aby zwiększyć ilość spożywanych tłuszczów oraz zmniejszyć ilość węglowodanów. Następnie zadbaj o to, by ograniczyć spożywanie tłuszczów roślinnych, przy czym dostarczaj organizmowi duże ilości minerałów i wody. Zwykle przyczyny dolegliwości w okresie keto adaptacyjnym leżą w powyższych kwestiach. Jeżeli pomimo tego Twoje samopoczucie nie ulegnie poprawie, zmniejsz aktywność fizyczną w ciągu dnia oraz zwiększ ilość spożywanego białka.
  15. W przypadku odczuwania spadku temperatury ciała możesz skorzystać z działania silnych termogeników jakimi są: olej kokosowy, olej MCT, oliwa z oliwek oraz amid kwasu nikotynowego (pod postacią witaminy B3).

Ketodietetyk