Nawyki żywieniowe Polaków 2018
Raport KetoDietetyk.pl we współpracy z Cheers
Coraz większa liczba osób koncentruje się na tym, aby prowadzić zdrowy styl życia, uwzględniający dbałość o profilaktykę prozdrowotną. Odzwierciedlane jest to w głównej mierze w komponowaniu zdrowego i wartościowego jadłospisu, czyli poprzez dostarczanie organizmowi potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania związków odżywczych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu związków mogących mieć negatywny wpływ. Stosowanie odpowiednio zbilansowanego żywienia jest w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. Z tego względu coraz więcej z nas dba o swoje zdrowie również dzięki włączeniu do swojej diety odpowiednich suplementów.
Jak w tym zakresie prezentują się statystyki?
Raport KetoDietetyk, opracowany we współpracy z Cheers (producentem naturalnych suplementów) „Nawyki żywieniowe Polaków 2018” jest ankietą, która została przeprowadzona w celu zbadania kwestii odnoszących się do nawyków żywieniowych, uwzględniających suplementację.
Jak prezentują się rezultaty przeprowadzonego badania?
Więcej niż połowa ankietowanych dba o regularność spożywanych posiłków, spożywając 4-5 posiłków na dobę. Niewiele ponad 1/3 ankietowanych wskazała na spożycie 2-3 posiłków dziennie. Przeważająca część uczestników badania – 2/3 osób – przykłada istotną rolę do jakości konsumowanych posiłków, co przejawia się poprzez czytanie etykiet i dokonywanie oceny zawartości składników odżywczych w produktach. Ponad 65% ankietowanych deklaruje sporadyczne sięganie po żywność typu fast-food, natomiast jedynie niespełna 20% podjadanie słodyczy pomiędzy posiłkami. Wyniki te są bardzo optymistyczne i pokazują, że świadomość konsumentów w zakresie zdrowych wyborów żywieniowych znajduje się na wysokim poziomie.
Jak przedstawia się kwestia suplementacji?
Suplementy diety pomocne są w dostarczaniu naszemu organizmowi cennych składników odżywczych, regularne stosowanie wysokiej jakości suplementacji zapobiega niedoborom witamin oraz składników mineralnych. Suplementy stanowią o nieodzownym wsparciu przy brakach pokarmowych (zwłaszcza jeśli chodzi o żywność bogatą w składniki odżywcze), łagodzą niektóre dolegliwości, a także wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu.
Potwierdzenia tezy, że suplementy diety stanowią nieoceniony element profilaktyki prozdrowotnej, doszukać się można w wynikach naszego raportu odnoszącego się do nawyków żywieniowych Polaków. 72% ankietowanych stosuje dodatkową suplementację, z czego ponad połowa sięga po suplementy diety każdego dnia. Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniu – 86% – zaznacza korzystny wpływ suplementacji na ich zdrowie. Wśród ankietowanych znalazły się osoby w przedziale wiekowym 18 – 55 lat.
Analizując szczegółowo wyniki ankiety w zakresie codziennego stosowania suplementów diety okazuje się, że w każdej z grup wiekowych (przedziały wiekowe: 18 – 25, 26 – 35, 36 – 55) ponad połowa osób biorących udział w badaniu stosuje suplementy każdego dnia (wyniki procentowe odpowiednio do każdej grupy to 51%, 51% i 53%). Osób, które nie decydują się w ogóle na suplementację jest zdecydowanie mniej – 28%, 19% oraz 27% (kolejno do wskazanych powyżej grup wiekowych).
Co badani deklarują w zakresie uzyskiwanych efektów stosowania suplementacji?
Na znaczną poprawę zdrowia wskazuje od 33% ankietowanych w przedziale wiekowym 36 – 55 lat, a w przypadku grupy najmłodszej wiekowo – aż 55%. Podsumowując, prawie 45% uczestników badania wskazało na zdecydowaną korzyść płynącą ze stosowania dodatkowej suplementacji, aż 42% wskazało na raczej korzystne wyniki, a tylko niewielki procent ankietowanych nie zauważył zmian z dotychczasowo stosowanej suplementacji.
Suplementy diety są uzupełnieniem jadłospisu diety ketogenicznej i każdej innej diety, nie zastąpią one właściwego żywienia. W tej kwestii społeczeństwo jest coraz bardziej świadome swoich wyborów, a co najważniejsze – potrafimy tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Jak wynika z raportu KetoDietetyk.pl we współpracy z Cheers, jakość spożywanych posiłków pełni istotną rolę dla konsumentów. Takie podejście wraz z uwzględnieniem przemyślanej suplementacji wpływa znacząco na poprawę ogólnego stanu zdrowia i profilaktykę licznych chorób cywilizacyjnych, warto przykładać uwagę do kwestii związanych ze zdrowym trybem życia – właściwe żywienie to niezaprzeczalnie najważniejszy filar w zakresie profilaktyki zdrowotnej.