Oszczędność pieniędzy i planowanie budżetu na żywność

kategoria: Porady ,

Powszechnie spotykane są błędne założenia co do tego, że dieta ketogeniczna jest droższa niż inne diety. Choć faktycznie taki sposób żywienia może być nieco droższy niż kupowanie produktów pochodzących z ziaren, jest on o wiele tańszy, niż zakłada wiele osób.

planowanie budżetu

Dobrze realizowana dieta ketogeniczna może być droższa niż dieta opierająca się w głównej mierze na węglowodanach czy cukrach, ale nie odbiega cenowo w żaden sposób od pozostałych sposobów żywienia, przykładowo od diety zbilansowanej. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas jedzenia posiłków niskowęglowodanowych. Najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy są takie same, jak w przypadku innych planów budżetowych:

  • Wyszukuj oferty. Zawsze znajdzie się wyprzedaż lub zniżka na produkty przyjazne diecie keto. Zazwyczaj można znaleźć informacje na temat promocji w czasopismach i gazetkach, które są wysyłane do domu, ale można ich również szukać bezpośrednio w sklepie lub na stronie internetowej sklepu. Przy rozsądnym wyborze możesz zaoszczędzić pieniądze na znacznej ilości swoich niskowęglowodanowych zakupów.
  • Kupuj większe ilości. Kupowanie żywności w większych ilościach (szczególnie ze źródła pochodzenia produktów) może znacznie obniżyć koszty.
  • Sam przyrządzaj swoje potrawy. O ile wygodnie jest kupować produkty wstępnie przygotowane, zawsze wpływa to niekorzystnie na cenę ostateczną. Przykładowo spróbuj przygotowywać warzywa samemu, zamiast kupować wcześniej pokrojone. Możesz również przyrządzać majonez czy sosy sam w domu, dzięki temu masz też pewność co dokładnie się w nich znajduje. Nawet najprostsze rzeczy mogą znacznie wpłynąć na wartość ogólną zakupów spożywczych.

Porady

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie dużej ilości tłuszczu, umiarkowanej ilości białka i małej ilości węglowodanów może mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie, a co za tym idzie na: obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszenie masy ciała, poziomu cukru we krwi oraz podniesienie poziomu energii i nastroju.

Każda zmiana nawyków żywieniowych może być trudna do zaplanowania na samym początku, jednak już po kilku dniach staje się czymś zupełnie bezproblemowym. Rosnąca popularność tematyki prozdrowotnej ułatwia szybkie zaopatrzenie się w żywność o niskiej zawartości węglowodanów.

keto porady

Poniżej udostępniamy najlepsze rady dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym, niskowęglowodanowym odżywianiem.

  • Trzymaj się ustalonego planu. Najlepsze wyniki uzyskuje się u osób, które naprawdę ograniczają spożycie węglowodanów. Staraj się utrzymać węglowodany na jak najniższym poziomie, szczególnie przez pierwszy miesiąc stosowania się do nowych zasad. Zachowaj ostrożność, usuń nadmiar słodyczy i sztucznych słodzików (takich jak dietetyczny napój gazowany), ponieważ usunięcie tych składników znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na cukier.
  • Pij wodę i uzupełniaj elektrolity. Najczęstsze problemy wynikają z odwodnienia lub braku elektrolitów. Kiedy rozpoczynasz keto dietę (jak również w późniejszym etapie), upewnij się, że pijesz dużo wody, solisz swoje pokarmy i przyjmujesz dobrze dobrane suplementy diety wspierające ketozę.
  • Śledź, co jesz. Bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której spożywamy zbyt dużą ilość węglowodanów, ponieważ są one ukryte w wielu produktach. Śledzenie tego, co jesz, pomaga kontrolować spożycie węglowodanów i zachować całkowitą kontrolę nad procesem chudnięcia.

Jeśli nadal nie wiesz, od czego zacząć lub chcesz dowiedzieć więcej, gorąco polecamy zapoznanie się z artykułem, w którym znajdziesz podstawowe zasady żywienia ketogenicznego, które pomogą Ci zdrowo chudnąć.


Ketodietetyk