Co pić będąc na diecie niskowęglowodanowej?

kategoria: Wiedza ,

Co pijesz stosując się do zaleceń żywieniowych opartych na ograniczaniu węglowodanów w spożywanych posiłkach?

Co jest najlepszą opcją dla Ciebie i jakie są najczęściej popełniane błędy?

Szybka odpowiedź: Woda jest doskonała i nie zawiera żadnych węglowodanów, podobnie jest z kawą i herbatą (oczywiście bez cukru). Okazjonalna lampka wina też jest w porządku. Spójrz na poniższe zestawienie, by dowiedzieć się co jest dobrym wyborem, a czego zdecydowanie powinieneś unikać. Liczby przedstawiają ilość gramów węglowodanów netto na normalną porcję (czyli taką porcję, jaką dostajesz podczas zamówienia w restauracji). Liczby w kolorze zielonym pokazują napoje o niskiej zawartości węglowodanów – zalecane do spożycia.

Dodawanie kostki cukru do kawy czy herbaty nie jest dobrym rozwiązaniem, oznacza to, że do  spożywanego napoju dodajesz 4 g węglowodanów.

napoje niskowęglowodanowe napoje

Rozmiar ma znaczenie

rozmiar napojuO ile słodka soda jest zawsze złym pomysłem na diecie niskowęglowodanowej, o tyle rozmiar ma znaczenie. Duży napój (przykładowo soda, cola) zawiera naprawdę zaskakujące ilości cukru.

Mały napój „wyrzuci” Cię z ketozy na cały dzień, natomiast duży nawet na tydzień!

W takim razie pozostaje pytanie – czy sztuczne substancje słodzące (bez dodatku cukru) są do zaakceptowania?

Napoje dietetyczne

Napoje dietetyczne nie zawierają węglowodanów czy kalorii, zamiast tego zawierają one sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam, sukraloza lub acesulfam K. Wielu uważa, że napoje dietetyczne są bezpieczne, ponieważ nie zawierają kalorii. Jednak nie jest to takie proste, niekaloryczne substancje słodzące powodują inne problemy.

napoje dietetyczneZacznijmy od słodzików. Nie są one korzystne dla naszego organizmu, ponieważ wzmagają apetyt na cukier, co oznacza katastrofę w przypadku, kiedy jesteś uzależniony od słodkich potraw. Co więcej, utrudniają docenienie naturalnej słodyczy pochodzącej z prawdziwego jedzenia. Badania wykazują również, że zrezygnowanie z picia napojów dietetycznych na rzecz wody powoduje utratę wagi. Niektóre napoje dietetyczne mogą zwiększać poziom insuliny (zwiększając tym samym magazynowanie tłuszczu).

Krótko mówiąc, napoje dietetyczne są prawdopodobnie mniej złe niż zwykłe słodzone napoje. Jeśli jednak możesz zrezygnować z tego typu napojów i przerzucić się całkowicie na wodę, będzie to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia.

Jeśli chcesz wiedzieć co jeść na diecie ketogenicznej – sprawdź przykładowe przepisy, a także odwiedź stronę, na której znajdziesz listę produktów dozwolonych na diecie tłuszczowej.


Ketodietetyk