Skuteczność diety niskowęglowodanowej w chorobie Hashimoto potwierdzona badaniami klinicznymi

kategoria: Wiedza ,
Oceń ten post

dieta niskowęglowodanowa w leczeniu hashimotoChoroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które dotyczy ponad 700 tysięcy Polaków. U podłoża choroby leży zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego, prowadzące do syntezy autoprzeciwciał. Przeciwciała te skierowane są przeciwko tkankom tarczycy i zaburzają jej pracę, generując przewlekły stan zapalny.

Rozpoznanie Hashimoto wciąż sprawia trudności, gdyż objawy choroby są niespecyficzne i często mylone ze zwykłym przemęczeniem lub przepracowaniem. Opóźnia to postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie leczenia. Tymczasem terapia Hashimoto ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga zapobiegać powikłaniom. Żadna farmakoterapia nie będzie skuteczna, jeśli nie zostanie uzupełniona zmianą trybu życia – zwłaszcza sposobu odżywiania.

Na czym polega leczenie Hashimoto?

Celem terapeutycznym w chorobie Hashimoto nie jest całkowite wyleczenie, ponieważ autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to choroba przewlekła. Charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji objawów, a jej przebieg w dużej mierze zależy od stylu życia pacjenta. Stres czy niewłaściwa dieta mogą nasilać procesy autoimmunologiczne i pogłębiać objawy choroby.

Leczenie farmakologiczne oraz przestrzeganie diety mają na celu złagodzenie objawów i unormowanie poziomu autoprzeciwciał we krwi, takich jak:

  • przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie,
  • przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej,
  • przeciwciała antymikrosomalne.

Ważnym aspektem terapii jest także przywrócenie prawidłowej gospodarki hormonalnej – poziomu TSH, T3 i T4 oraz wolnych frakcji hormonów tarczycy. Badania te należy wykonywać regularnie, co kilka tygodni. Odpowiednie wyniki badań wraz z ustąpieniem objawów wskazują na skuteczność terapii.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – jaka jest najskuteczniejsza?

Dieta odgrywa kluczową rolę w terapii Hashimoto i powinna być stosowana na stałe. Osoby zmagające się z tą chorobą często znajdują sprzeczne informacje dotyczące odpowiedniego modelu żywienia. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna dieta dla wszystkich pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Można opracować ogólne założenia, ale dieta powinna być dostosowana indywidualnie.

dieta w hashimotoW mojej praktyce spotykam wielu pacjentów cierpiących na Hashimoto. Na podstawie aktualnych wyników badań oraz masy ciała układam spersonalizowaną dietę, która pomaga nie tylko zredukować nadmiarowe kilogramy, ale przede wszystkim wspiera leczenie niedoczynności tarczycy. Szczególnie dobrze sprawdza się dieta o znacznie ograniczonej podaży węglowodanów. Takie podejście znajduje potwierdzenie zarówno w badaniach naukowych, jak i obserwacjach pacjentów z Hashimoto oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1 czy choroba Gravesa-Basedowa.

Skuteczność tej diety wynika m.in. z obniżenia jej potencjału prozapalnego poprzez wykluczenie węglowodanów prostych z jadłospisu. Dostarczanie wartościowych tłuszczów wspiera redukcję stanu zapalnego oraz poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Dodatkowo taka dieta sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Efektem jej stosowania może być:

  • przywrócenie prawidłowej masy ciała (pacjenci z Hashimoto często borykają się z nadwagą),
  • redukcja objawów choroby,
  • zmniejszenie dawek stosowanych leków.

Indywidualne podejście do diety

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Hashimoto, nie polegaj wyłącznie na ogólnych zaleceniach żywieniowych, które bywają niejasne i mało precyzyjne. Zapraszam do mojego gabinetu, gdzie opracujemy indywidualny jadłospis wspierający leczenie Hashimoto i pomagający ograniczyć nawroty choroby.

Przeczytaj również: Dieta carnivore i ketogeniczna – w czym są podobne?


Ketodietetyk