Zalecenia żywieniowe dla cukrzyków

kategoria: Choroby ,

Błędne założenia

Zalecenia dietetyczne dla dietetyków przez dekady wyglądały podobnie. Coraz więcej osób zapadało przez ten czas na cukrzycę, a stan chorych stale się pogarszał. Mimo to, często zalecano im spożywanie posiłków złożonych z produktów podnoszących poziom cukru we krwi.

Oto przykład posiłku, zalecanego dla cukrzyków:

zalecenia żywieniowe

Które składowe posiłku podnoszą poziom cukru we krwi? Oczywiście te, które zawierają węglowodany (cukier i skrobię).

Chleb i ziemniaki zawierają skrobię, mleko zawiera laktozę, a owoce – czysty cukier w postaci fruktozy.

węglowodany

Przedstawiony powyżej posiłek bardzo mocno podnosi poziom cukru we krwi. Jedząc w ten sposób cukrzyk nie stanie się zdrowszy, ani szczuplejszy. Przeciwnie, taka dieta doprowadzi do konieczności przyjmowania jeszcze większej ilości leków i rozwinie postępującą otyłość.

Proponowany posiłek przyniesie odwrotne od pożądanych efekty. Co więcej, taka kompozycja posiłku nie posiada żadnego poparcia w formie badań naukowych. Jest wręcz przeciwnie, badania z ostatnich lat pokazują, że dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko cukrzycy i pogarsza w dłuższym okresie czasu wyniki już zdiagnozowanych.

Jedynym powodem, by dalej stosować taki model żywienia, jest irracjonalna obawa przed tłuszczami. Aby osiągnąć uczucie sytości, konieczne jest spożywanie większej ilości węglowodanów. Stara teoria na temat niebezpieczeństw związanych z tłuszczami została obalona na przestrzeni ostatnich lat. Produkty niskotłuszczowe są zbędne.

Czy istnieje alternatywa pozwalająca na poprawienie stanu zdrowia? Czy istnieje jedzenie, które nie podnosi poziomu cukru we krwi?

Znormalizuj swój poziom cukru

Co będziemy mogli jeść, jeśli odrzucimy produkty podnoszące poziom cukru? Spójrzmy:

tłuszcze i warzywa

Coraz więcej cukrzyków prawidłowo wybiera jedzenie produktów o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu.

Zwykle obserwują poprawę wyników poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenie potrzeby zażywania leków, szczególnie insuliny. Pojawia się również znaczna utrata wagi, polepszenie ogólnego samopoczucia i wyników badań.

Model żywienia oparty o spożycie niskiej ilości węglowodanów jest polecany przez coraz większą liczbę lekarzy.

Stara mądrość

Odkrycie diety niskowęglowodanowej nie jest niczym nowym. Przed wynalezieniem leków obniżających poziom cukru we krwi i powszechną obawą przed spożywaniem tłuszczów, zalecenia dietetyczne dla cukrzyków wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Odpowiednia dieta była wszystkim, co można było poradzić cukrzykom.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z książki kucharskiej dla cukrzyków z 1917 roku. Cała książka jest dostępna bezpłatnie online  http://archive.org/details/diabeticcookeryr00oppeiala/ . Oto podsumowanie produktów, które cukrzycy powinni spożywać oraz tych, których powinni unikać.

Zacznijmy od produktów, których 100 lat temu nie polecano cukrzykom.

Produkty ściśle zakazane

Strona zatytułowana jest „Ściśle zakazane produkty”. Lista zaczyna się od cukru oraz produktów mącznych i skrobi. Oto ich przykłady:

  • Chleb
  • Ciastka
  • Ryż
  • Makaron
  • Słodkie napoje

Chociaż są całkowicie zakazane, dzisiaj stanowią główną część diety, polecanej cukrzykom. Właśnie z tego powodu cukrzycy potrzebują coraz więcej lekarstw, a ich choroba staje się coraz poważniejsza. Nie ma mowy o przypadku.

zalecenia dla diabetyków

zalecenia dla cukrzyka

Produkty szczególnie wartościowe

Wśród polecanych produktów o wysokiej wartości odżywczej znajdujemy: masło, oliwę, ser, mięso, ryby, jaja. Jeśli do tej listy dodamy warzywa, okaże się, że zestaw ten pokrywa się z polecaną przez nas skuteczną i naprawdę zdrową dietą keto.

Nowa nauka

Dzisiejsze zalecenia dietetyczne dla cukrzyków opierają się na modelu żywienia zawierającym wysoką ilość węglowodanów i na utrwalonych przez lata obawom przed spożywaniem tłuszczów. Nie istnieją jednak jakiekolwiek naukowe dowody na to, że taki sposób odżywiania przynosi jakiekolwiek korzyści dla zdrowia.

Badania na temat diety niskowęglowodanowej są póki co nieliczne. Jednak te, które zostały już przeprowadzone, pokazują wyraźnie, że przynosi ona znacznie lepsze efekty od wciąż często zalecanej diety niskotłuszczowej.

Kto zarabia na wysokim poziomie cukru we krwi?

W wielu opracowaniach chorym na cukrzycę wciąż poleca się spożywanie produktów, które powoli podnoszą poziom cukru we krwi: owoców, ryżu, makaronu, ziemniaków czy chleba.

Co dobrego może to przynieść osobie chorej na cukrzycę? Czy ktoś na tym zarabia?

Odpowiedź jest prosta: firmy farmaceutyczne. Są przecież producentami leków obniżających poziom cukru we krwi. Nie jest to żadna teoria spiskowa, są to po prostu realia rynkowe. Skalę tego zjawiska powinien uświadomić fakt, że na całym świecie jest około 400 milionów osób chorujących na cukrzycę.

Polecamy lekturę naszego artykułu, w którym dowiesz się czy cukrzycę można wyleczyć. Zachęcamy także do zapoznania się z zasadami żywieniowymi diety ketogenicznej, które pomogą skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi, cofnąć cukrzycę typu 2 i zdrowo schudnąć.


Ketodietetyk