Dieta niskowęglowodanowa przy lekach na nadciśnienie
Cierpisz na nadciśnienie i chciałbyś spróbować diety niskowęglowodanowej? Gratulacje! To prawdopodobnie jedna z najlepszych, naturalnych metod obniżenia ciśnienia. W niektórych przypadkach może całkowicie przywrócić właściwe ciśnienie krwi. W trakcie procesu adaptacji należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie.
Leki na nadciśnienie
Jeśli bierzesz leki na nadciśnienie i zaczniesz stosowanie diety, ciśnienie krwi może spaść zbyt mocno. Twój stan będzie zbyt dobry, by wymagać przyjmowania leków. Dieta niskowęglowodanowa powoduje efekt obniżenia ciśnienia krwi może pojawić się już po kilku dniach, jednak do pełnego efektu, konieczny może być okres kilku miesięcy, a nawet roku. Jeśli czujesz się osłabiony, zmęczony, etc., powinieneś zmierzyć ciśnienie, w przypadku, gdy jest ono niskie (np. poniżej 120/80), powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby przedyskutować obniżenie dawek lub odstawienie leków.
Dowiedz się również jak bezpiecznie obniżyć ciśnienie krwi?
Sól i bulion
Szczególnie podczas początkowego okresu stosowania diety ketogenicznej, zalecamy zwiększenie ilości przyjmowanych płynów i soli, na przykład w postaci bulionu. Ma to na celu zminimalizowanie ewentualnych efektów ubocznych, które mogą się pojawić podczas pierwszego tygodnia stosowania diety, np. bólu głowy. Bulion powinno się pić, kontrolując regularnie ciśnienie, ponieważ może je nieznacznie podwyższać.
Jeśli pomimo przyjmowania leków, ciśnienie krwi ciągle pozostaje wysokie, nie należy zwiększać ilości soli. Może to spowodować dalszy wzrost ciśnienia. Wszelkie efekty uboczne w początkowym okresie stosowania diety ketogenicznej i tak zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach.
Sprawdź również korzyści diety niskowęglowodanowej i jak działa dieta ketogeniczna przy trądziku.
Dieta keto a nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze to przewlekłe (nie jednorazowe, sporadyczne) podniesienie ciśnienia krwi do wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Jego przyczynami są m.in. złe nawyki żywieniowe, brak aktywności ruchowej, stosowanie używek, choroby innych narządów jak np. nerki czy tarczyca a także nadwaga i otyłość. Dlatego zrzucanie kilogramów może być jednym z elementów walki z chorobą.
Czy dieta keto pomaga obniżyć ciśnienie krwi?
Wpływ diety keto na profilaktykę tej choroby jest potwierdzony badaniami. Na podstawie ich wyników zaobserwowano, że jej stosowanie pomaga zmniejszyć ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, hiperglikemii, hiperlipidemii, hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego czy nadwagi i otyłości.
Co jednak w przypadku osób, u których ciśnienie krwi już jest powyżej normy? W sytuacji zachorowania na nadciśnienie tętnicze rekomenduje się dietoterapię opartą na diecie DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) oraz na diecie śródziemnomorskiej. Te modele żywieniowe zakładają ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, soli oraz cukrów prostych. W zamian za to chory powinien jeść więcej pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców.
Czy można stosować dietę keto, chorując na nadciśnienie?
Osoby, które chorują na nadciśnienie i leczą tę chorobę, przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się zarówno z lekarzem, jak i z dietetykiem. Każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie. Specjaliści ocenią, czy jadłospis oparty na wartościowych, dobrych dla zdrowia tłuszczach, na pewno nie zaszkodzi pacjentowi. Konsultacji wymaga też wysokie ciśnienie na keto – gdy zacznie ono przekraczać normę podczas jej stosowania.
Warto przy tym pamiętać, że chorym na nadciśnienie zaleca się zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6 i omega-9). Są one ważnym elementem diety keto. Specjalista rozważający korzyści z jej stosowania dla pacjenta na pewno weźmie ten fakt to pod uwagę.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy daną dietę można stosować, przyjmując konkretne leki lub chorując, należy skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem. Doradzą oni i stworzą dla pacjenta model żywienia dopasowany do jego potrzeb zdrowotnych.