Czy mózg potrzebuje węglowodanów?

kategoria: Zdrowie i nauka ,

Mózg potrzebuje węglowodanów tylko wówczas, gdy je spożywamy. Jednak jeśli odstawimy węglowodany, mózg będzie z tego powodu szczęśliwy. Istnieje wiele dowodów na to, że napędzanie działania mózgu ketonami przynosi jeszcze większe korzyści.

Wiele osób stosujących dietę niskowęglowodanową mówi o poprawie samopoczucia, lepszej możliwości koncentracji i wyższej jakości snu. Bierze się to stąd, że mózg polega na ketonach jako źródle energii. Stare twierdzenie o konieczności dostarczania mózgowi glukozy jest prawdziwe tylko w odniesieniu do diety wysokowęglowodanowej. Tymczasem stosując dietę niskowęglowodanową i ketogeniczną, możemy doskonale funkcjonować dzięki ketonom.

Twierdzenie, że mózg potrzebuje węglowodanów jest nieprawdziwe, jednak nawet największe kłamstwo może zawierać ziarno prawdy. Rzecz w tym, że mózg potrzebuje glukozy do funkcjonowania, jednak nie oznacza to, że konieczne jest dostarczanie glukozy w pożywieniu.

mózg a węglowodany

Weźmy jako przykład post czy coraz częściej stosowany post przerywany. Jest to najlepszy przykład, ponieważ organizm nie otrzymuje wówczas żadnych kalorii. Podczas postu cukier nie jest dostarczany, a organizm korzysta bezpośrednio z tłuszczów, czego mózg nie jest w stanie zrobić. Właśnie dlatego rozpoczyna się wytwarzanie ketonów. Ketony mogą przedostać się przez barierę krew – mózg i zasilać go, jednak nie w 100%. Pozostała część potrzebuje glukozy. Podobnie jest w wypadku czerwonych krwinek w wewnętrznej części nerek. Organizm jest w stanie wykorzystać tłuszcz do wytworzenia potrzebnej glukozy w procesie zwanym glukoneogenezą.

Jest zatem prawdą, że glukoza jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania części organów, jednak spożywanie jej nie jest niezbędne. Organizm sam może ją wytworzyć, co nie dzieje się w przypadku aminokwasów. Te z kolei muszą być dostarczane organizmowi z pożywieniem, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wyprodukować. Węglowodany nie są nam niezbędne w pożywieniu, organizm jest w stanie je sam produkować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy mózgu i o wpływie diety ketogenicznej na działanie mózgu – warto przeczytać nasz artykuł pt. Dlaczego dieta ketogeniczna jest lepsza dla mózgu?

Interesuje Cię zdrowe odżywianie i skuteczne odchudzanie? Sprawdź pozostałe materiały dostępne na stronie KetoDietetyk.pl. Chudnij zdrowo i przyjemnie korzystając z założeń diety ketogenicznej.


Ketodietetyk