Poradnik dobrego życia

Czy mózg potrzebuje węglowodanów?

Mózg potrzebuje węglowodanów tylko wówczas, gdy je spożywamy. Jednak jeśli odstawimy węglowodany, mózg będzie z tego powodu szczęśliwy. Istnieje wiele dowodów na to, że napędzanie działania mózgu ketonami przynosi jeszcze większe korzyści.

Wiele osób stosujących dietę niskowęglowodanową mówi o poprawie samopoczucia, lepszej możliwości koncentracji i wyższej jakości snu. Bierze się to stąd, że mózg polega na ketonach jako źródle energii. Stare twierdzenie o konieczności dostarczania mózgowi glukozy jest prawdziwe tylko w odniesieniu do diety wysokowęglowodanowej. Tymczasem stosując dietę niskowęglowodanową i ketogeniczną, możemy doskonale funkcjonować dzięki ketonom.

Twierdzenie, że mózg potrzebuje węglowodanów jest nieprawdziwe, jednak nawet największe kłamstwo może zawierać ziarno prawdy. Rzecz w tym, że mózg potrzebuje glukozy do funkcjonowania, jednak nie oznacza to, że konieczne jest dostarczanie glukozy w pożywieniu.

mózg

Weźmy jako przykład post czy coraz częściej stosowany post przerywany. Jest to najlepszy przykład, ponieważ organizm nie otrzymuje wówczas żadnych kalorii. Podczas postu cukier nie jest dostarczany, a organizm korzysta bezpośrednio z tłuszczów, czego mózg nie jest w stanie zrobić. Właśnie dlatego rozpoczyna się wytwarzanie ketonów. Ketony mogą przedostać się przez barierę krew – mózg i zasilać go, jednak nie w 100%. Pozostała część potrzebuje glukozy. Podobnie jest w wypadku czerwonych krwinek w wewnętrznej części nerek. Organizm jest w stanie wykorzystać tłuszcz do wytworzenia potrzebnej glukozy w procesie zwanym glukoneogenezą.

Dietetyk Joanna ŁysakJoanna Łysakdietetyk, specjalistka żywienia ketogenicznegoZapraszamy na konsultacje z naszą specjalistką żywienia ketogenicznego.kontakt Jest zatem prawdą, że glukoza jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania części organów, jednak spożywanie jej nie jest niezbędne. Organizm sam może ją wytworzyć, co nie dzieje się w przypadku aminokwasów. Te z kolei muszą być dostarczane organizmowi z pożywieniem, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wyprodukować. Węglowodany nie są nam niezbędne w pożywieniu, organizm jest w stanie je sam produkować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy mózgu i o wpływie diety ketogenicznej na działanie mózgu – warto przeczytać nasz artykuł pt. Dlaczego dieta ketogeniczna jest lepsza dla mózgu?

Interesuje Cię zdrowe odżywianie i skuteczne odchudzanie? Sprawdź pozostałe materiały dostępne na stronie KetoDietetyk.pl. Chudnij zdrowo i przyjemnie korzystając z założeń diety ketogenicznej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swój adres email. Otrzymasz od nas szereg wskazówek i porad, które pomogą Ci w zdrowym odżywianiu.