Dlaczego dieta ketogeniczna jest lepsza dla mózgu?

kategoria: Zdrowie i nauka ,

W dzisiejszych czasach tryb życia nie sprzyja dbaniu o dietę. Stres, brak odpowiednich składników odżywczych i wiele innych czynników powoduje wybicie organizmu z równowagi. Jej brak powoduje spadek energii i wydajności, a realizowanie odrobinę bardziej skomplikowanych zadań staje się coraz bardziej utrudnione. Każdy z nas starzeje się, a z upływem czasu równowaga jest coraz istotniejsza dla organizmu. Zdrowa dieta ketogeniczna o minimalnej ilości węglowodanów pozwala właściwie zadbać o ciało i umysł.

Zwiększona ilość energii

Brak energii to uczucie, które zna chyba każdy. Każdego dnia staramy się dać z siebie więcej i w efekcie jedziemy na oparach, coraz bardziej zbliżając się do pustego baku. Poczucie zmęczenia zwiększa się, spada wydolność fizyczna i umysłowa.

Mamy dobre wieści – badania wykazały, że u osób stosujących dietę ketogeniczną następuje poprawa funkcjonowania mitochondriów i spadek ilości wolnych rodników. Co to oznacza? W skrócie – głównym zadaniem mitochondriów jest przetwarzanie pożywienia i tlenu na energię. Poprawa ich funkcjonowania pozwoli na wytworzenie większych ilości energii dla komórek, co w efekcie przełoży się na więcej energii dla Ciebie.

Wolne rodniki tworzą się, gdy tlen wchodzi w interakcję z niektórymi cząsteczkami w organizmie. Wolne rodniki są bardzo aktywne i niosą ryzyko uszkodzenia mitochondriów. Prowadzi to do niewłaściwego funkcjonowania komórek lub ich obumierania. Zmniejszenie produkcji wolnych rodników pozwala na osiągnięcie większej stabilności neurologicznej i zwiększenie efektywności energetycznej organizmu. Zamiast skupiać się na naprawie szkód wyrządzonych przez wolne rodniki, organizm będzie mógł wytwarzać więcej energii.

Bonus: Jeśli do diety ketogenicznej dołożymy regularne ćwiczenia, pozwoli to nie tylko na poprawę funkcjonowania mitochondriów, ale także na produkcję nowych, które pomogą zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo, jeśli do nowego sposobu odżywiania dołączymy stosowanie postu przerywanego 16:8 czy 20:4 – możemy nie tylko cofnąć insulinooporność i wyleczyć cukrzycę typu 2, ale również oczyścić cały organizm, co korzystnie wpłynie na poziom naszej energii.

Zwiększone skupienie i zmniejszenie stresu

dieta

Częstym skutkiem niewłaściwej diety jest obniżona wydajność umysłowa, zwana także mgłą mózgową. Prowadzi do braku umiejętności skupienia się na zadaniu lub przypomnienia sobie informacji. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie dwa związki: glutaminian oraz GABA (kwas γ-aminomasłowy). Glutaminian odpowiada za stymulację organizmu, natomiast GABA ją zmniejsza.

Problemy z koncentracją i mgła mózgowa mogą być spowodowane nadmiarem glutaminianu i zbyt niskim poziomem GABA. Dzieje się tak jeśli mózg musi wykorzystywać glutaminian i kwas glutaminowy jako paliwo, przez co nie ma jak wytworzyć odpowiedniej ilości GABA. Mózg, korzystając tylko z glutaminianu, nie jest w stanie zmniejszyć stymulacji. Badania pokazały, że ketony pozwalają zwiększyć ilość wytwarzanego GABA. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie równowagi w produkcji neuroprzekaźników.

Zwiększenie produkcji GABA pozwala na zmniejszenie pobudzenia neuronów w mózgu, co daje większą umiejętność skupienia. Kolejną korzyścią płynącą ze zwiększonej produkcji GABA jest zmniejszenie stresu.

Wskazówka: Aby zwiększyć umiejętność skupienia się zacznij dzień od kawy z łyżeczką oleju kokosowego. Trójglicerydy w nim zawarte przetwarzane są w wątrobie na ketony, dzięki czemu zyskujesz większą ilość energii i wydajności umysłowej.

Funkcjonowanie mózgu

Kwasy tłuszczowe, w tym kwasy Omega-3 i Omega-6, mają ogromne znaczenie dla właściwego działania funkcji poznawczych. Odpowiadają także za wiele innych aspektów funkcjonowania organizmu, m.in. zapobiegają chorobom serca.

Ludzki organizm nie posiada odpowiednich enzymów, aby móc je samemu wyprodukować. Oznacza to, że muszą być dostarczone z pożywieniem. Tutaj z pomocą przychodzi dieta ketogeniczna, która jest bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe. Typowa dieta zachodnia zwykle nie dostarcza ich odpowiedniej ilości. Mamy tu na myśli w szczególności kwasy Omega-3. Jest to bardzo niekorzystne dla mózgu, ponieważ odpowiadają za wiele jego funkcji, w tym przyswajanie informacji, pamięć i wydajność sensoryczną.

Badania pokazują, że konieczne jest nie tylko dostarczenie w diecie odpowiedniej ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych, ale również zachowanie właściwych ich proporcji. Między tłuszczami Omega-3 a Omega-6 należy starać się utrzymać proporcje między 1:1 a 1:4. Dieta ketogeniczna pozwala na utrzymanie tych proporcji na właściwym poziomie, ponieważ spożywana jest duża ilość zdrowych tłuszczów.

Chcesz wiedzieć jakie posiłki warto jeść, by dostarczyć mózgowi wysokiej jakości energii z najlepszego paliwa, jakim jest tłuszcz? Odwiedź naszą sekcję przykładowych przepisów, z których możesz stworzyć jadłospis diety ketogenicznej na 14 dni czy nawet na dłuższy okres czasu. Na podstawie naszych przepisów możesz tworzyć własne kompozycje, które będą zdrowe nie tylko dla Twojego mózgu, ale również dla całego organizmu i każdej jego komórki.


Ketodietetyk