Co sprawia, że tyjemy?

kategoria: Zdrowie i nauka ,

Dlaczego kalorie nie są główną przyczyną tycia?

Podstawowym zagadnieniem, które należy zrozumieć, są przyczyny leżące u podstaw tycia. Przyczyn otyłości nie należy szukać w kaloriach, a w braku równowagi hormonalnej. Co należy robić, skoro to nie kalorie decydują o tyciu, a ich liczenie nie ma większego sensu? Działanie organizmu można porównać do termostatu. Jeśli osiągniesz pewien poziom, organizm wyśle sygnał. Hormony odpowiedzialne za poczucie sytości uruchamiają się, gdy dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość pożywienia. Próba wpychania w siebie więcej w pewnym momencie spowoduje nudności.

kalorie

Głównym zmartwieniem odchudzających się jest ponowny przyrost wagi po tym, jak udaje się ją trochę zrzucić. Jest to związane z aktywnością greliny odpowiedzialnej za poczucie głodu. Poziom tego hormonu wzrasta u osób, które zredukowały wagę, więc czują się głodne, a organizm spowalnia metabolizm do czasu odzyskania wagi. Jest to zatem pewien poziom, do którego organizm stara się dążyć. Czy da się go zmienić?

Tak. Jest to jednocześnie warunek, dzięki spełnieniu którego uda się pozbyć nadprogramowych kilogramów na stałe. Trzeba zrozumieć, że ustawienie tego poziomu jest kwestią hormonalną, podobnie jak większość procesów zachodzących w organizmie.

Jedną z głównych ról odgrywa tym procesie insulina. Wyższy poziom insuliny skutkuje wzrostem wagi. Jeśli jej poziom spadnie poniżej norm, niezależnie od jedzenia pojawi się spadek wagi, zależny tylko od poziomu hormonów. Tutaj właśnie upada teoria o tym, że to kalorie odpowiadają za to, że tyjemy. Wiele osób tkwi w przekonaniu, że najważniejszy w całym zagadnieniu jest bilans kaloryczny, pomijając prawdziwe przyczyny problemu.

Jak obniżyć poziom insuliny?

Skoro największą i bezpośrednią przyczyną tycia jest insulina rodzi się pytanie: jak obniżyć jej poziom? Głównymi winowajcami, odpowiedzialnymi za wzrost poziomu insuliny są węglowodany. Nie można zatem stawiać w tym samym rzędzie kalorii pochodzących z produktów bogatych w węglowodany z produktami, które nie podnoszą poziomu insuliny, ponieważ mają one zupełnie różny wpływ na organizm. Obniżenie poziomu insuliny można najłatwiej osiągnąć stosując dietę niskowęglowodanową, bogatą w naturalne tłuszcze.

Jak działa dieta ketogeniczna? Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o diecie ketogenicznej dla początkujących i jej zasadami. To najlepszy sposób, by spalić tłuszcz i powalczyć o swoje zdrowie.


Ketodietetyk