Co można jeść na diecie ketogenicznej?
Oto przykłady produktów, które można jeść na diecie ketogenicznej. Liczby przedstawiają ilość węglowodanów w 100 g danego produktu.
Najważniejsze w dążeniu do osiągnięcia ketozy jest unikanie większości węglowodanów, które powinny zostać ograniczone do maksymalnie 50 g dziennie, a idealne byłoby osiągnięcie wyniku 20 g dziennie. Im mniej węglowodanów – tym lepsze efekty.
Oznacza to całkowitą rezygnację z produktów zawierających cukier, a także skrobię – pieczywo, makarony, ryż i ziemniaki. Generalnie należy stosować dietę niskowęglowodanową, która dostarcza dużej ilości tłuszczów, jednak ograniczoną ilość białka.
Uproszczona zasada to pozyskiwanie mniej niż 10% energii z węglowodanów (im mniej, tym lepiej), 15 – 25% z białka i 70% lub więcej z tłuszczu.
Pełną listę produktów, które możesz jeść na diecie ketogenicznej, znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Dwie rzeczy, o których trzeba pamiętać
Aby osiągnąć swoje założenia i zmaksymalizować efekty należy pamiętać o:
- Zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów i soli
- Dać sobie dwa tygodnie na adaptację do spalania tłuszczu
Zespół metaboliczny
Wiele badań naukowych pokazuje, że diety niskowęglowodanowe zmniejszają nieprawidłowości związane z zespołem metabolicznym dotyczące stężeń lipidów we krwi, poziomu insuliny, cholesterolu HDL i LDL, wielkości cząstek LDL i poziomu cukru we krwi w spoczynku. Udowodniono, że poprawa jest jeszcze większa podczas pozostawania w ketozie.
Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij i dowiedz się czym jest zespół metaboliczny.
Terapia medyczna przy epilepsji
Dieta ketogeniczna jest stosowana jako terapia medyczna już od 20. lat ubiegłego wieku. Stosowana była zwykle w wypadku dzieci, u których nie następowała poprawa mimo przyjmowania leków.
Przeprowadzone niedawno badania przyniosły podobne, dobre wyniki w przypadku dorosłych. Regularne stosowanie diety ketogenicznej przy epilepsji pozwala zwykle na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. W niektórych przypadkach było możliwe ich całkowite odstawienie.
Wszystkie leki przeciwpadaczkowe powodują objawy uboczne – senność, zmniejszenie koncentracji, zmiany psychologiczne, a nawet obniżenie IQ. Możliwość zmniejszenia dawek lub całkowitej rezygnacji z leków jest zawsze ogromną korzyścią dla zdrowia.