Czy choroba Gravesa – Basedowa jest uleczalna?

kategoria: Choroby , Wiedza ,

Czy choroba Gravesa – Basedowa jest uleczalna?Schorzenia tarczycy to plaga naszych czasów. Jedną z często diagnozowanych chorób jest nadczynność tarczycy Gravesa – Basedowa, na którą uskarża się coraz większy odsetek osób.

W związku z tym, że podłożem choroby są procesy autoimmunologiczne, na nadczynność tarczycy znacznie częściej chorują kobiety, choć oczywiście diagnozuje się chorobę Gravesa – Basedowa u mężczyzn. Charakterystyczne objawy nadczynności tarczycy oraz doskonała dostępność testów na Gravesa – Basedowa sprawiają, iż nie jest trudno rozpoznać Gravesa – Basedowa.

Jeśli także u Ciebie zdiagnozowano nadczynność tarczycy, wiesz już zapewne, że czeka Cię wielomiesięczna, a nawet wieloletnia terapia. I chodzi tu nie tylko o zażywanie leków, ale także zmianę trybu życia, w tym diety. Jeśli jesteś gotowy wprowadzić takie zdrowe zmiany w swoim życiu, ja Ci w tym pomogę. Specjalizuję się w dietoterapii chorób tarczycy, zatem ułożony przeze mnie jadłospis w chorobie Gravesa – Basedowa to gwarancja złagodzenia objawów choroby, wzmocnienia organizmu oraz profilaktyki nawrotów.

Leczenie choroby Gravesa – Basedowa – leki i radioterapia

Podstawą leczenia choroby Gravesa – Basedowa jest stosowanie leków tyreostatycznych, czyli normalizujących poziom hormonów tarczycy we krwi. W przebiegu choroby Gravesa – Basedowa wyniki badań wskazują jednoznacznie na zbyt wysoki poziom hormonów tarczycy we krwi. Poza podwyższoną tyroksyną i trójjodotyroniną, wykazać można wysokie miano autoprzeciwciał przeciwko receptorom dla TSH. Leczenie ma na celu przywrócenie stanu eutyreozy u pacjenta, czyli powrotu hormonów tarczycy do wartości prawidłowych.

Leczenie tyreostatyczne często rozpoczynane jest od wysokich dawek, co ma na celu całkowite zablokowanie syntezy hormonów tarczycy, a potem kontynuowana jest farmakoterapia mniejszymi dawkami w ramach leczenia podtrzymującego. Takie leczenie może trwać kilka – kilkanaście miesięcy. Podczas stosowania leków należy stale wykonywać badania na nadczynność tarczycy.

Inną metodą leczenia Gravesa – Basedowa jest stosowanie jodu radioaktywnego, co znajduje zastosowanie głównie w terapii nawrotów Gravesa – Basedowa. To także doskonałe rozwiązanie u pacjentów źle tolerujących leki na tarczycę, jednak nie może być stosowane u kobiet w ciąży. Najbardziej radykalną formą leczenia nadczynności tarczycy jest operacyjne usunięcie tarczycy.

choroba Gravesa – Basedowa jest uleczalnaCzy choroba Gravesa – Basedowa jest uleczalna? Jest – ale pacjent poza przyjmowaniem leków musi zmienić styl życia na zdrowszy. Przede wszystkim – musi unikać stresu, gdyż jest to jeden z najważniejszych czynników wyzwalających chorobę. Ważne jest także unikanie palenia papierosów oraz zmiana nawyków żywieniowych. I w tym ostatnim mogę Ci pomóc.

Choroba Gravesa – Basedowa – jaka dieta będzie najlepsza?

Jednym z charakterystycznych objawów choroby Gravesa – Basedowa jest chudnięcie. Taki szybki spadek masy ciała, występujący jako efekt bardzo pobudzonego hormonami tarczycy metabolizmu, prowadzić może do wyniszczenia organizmu i niedoborów pokarmowych. Ucierpi na tym kondycja Twoich włosów i paznokci, ogólne samopoczucie, a także zaburzone zostanie funkcjonowanie wielu narządów.

Pomogę Ci skomponować dietę w nadczynności tarczycy tak, aby dostarczyła ona odpowiedniej ilości kalorii, zapewniła wysoką podaż tłuszczów i umiarkowane ilości białka oraz znacząco ograniczyła spożycie węglowodanów. Zadbam także o właściwą zawartość w diecie witamin i minerałów oraz cennych antyutleniaczy. U pacjentów z chorobą Gravesa – Basedowa dieta zapewni doskonałe samopoczucie i usprawni proces leczenia. A jeśli na dłużej zaprzyjaźnisz się z moimi zaleceniami żywieniowymi – pożegnasz chorobę Gravesa – Basedowa raz na zawsze.

Przeczytaj także: Choroba Gravesa – Basedowa – dieta do zadań specjalnych


Ketodietetyk