Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby oznacza, tak jak sama nazwa wskazuje, chorobę charakteryzującą się gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie.
Istnieją dwa główne typy chorób wątroby:
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
- Alkoholowe stłuszczenie wątroby
Oba typy są diagnozowane, gdy tłuszcz stanowi co najmniej 10% wątroby. Jednak w przypadku każdej z nich przyczyna tworzenia się tłuszczu jest inna. Przyczyna alkoholowego stłuszczenia wątroby jest oczywista, jednak ilość alkoholu potrzebna do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie nie jest już tak oczywista. Szacunkowe badania wskazują, że kobiety nie powinny spożywać więcej niż 7 drinków tygodniowo, natomiast mężczyźni – 14 drinków tygodniowo. Wszystko powyżej tej granicy może powodować przyrost tłuszczu w wątrobie.
O ile leczenie stłuszczenia wątroby spowodowanego nadmiernym spożyciem alkoholu jest proste – można przestać pić alkohol (badania potwierdzają, że zaprzestanie spożywania alkoholu przyczynia się do odwrócenia stanu chorobowego), o tyle przyczyna i leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby nie jest tak oczywista. Wynika to z faktu, że wiele różnych czynników (innych niż alkohol) może powodować gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.
Prawda o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby
Choroba wątroby typu tłuszczowego sięga 20 – 30% populacji dorosłych osób w krajach rozwiniętych, jednak mechanizmy leżące u podstaw tej choroby nie są w pełni zrozumiane. Możemy opierać się na innych typowych chorobach, by stwierdzić co jest przyczyną występowania problemów stłuszczenia wątroby.
W badaniach epidemiologicznych (w tym u osób z cukrzycą typu 2) 62 – 69% z badanych miało również niealkoholowe stłuszczenie wątroby. W innym badaniu stwierdzono, że u 50% pacjentów z dyslipidemią (nieprawidłowo podwyższonym poziomem cholesterolu) wykryto również taką odmianę choroby wątroby. Otyłość, zespół metaboliczny i choroby serca są ściśle powiązane ze stłuszczeniem wątroby. W rzeczywistości najczęstszą przyczyną śmierci u pacjentów ze stłuszczeniem wątroby jest właśnie choroba serca.
Zostało określonych pięć warunków, które są powszechnie związane z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby: cukrzyca typu 2, otyłość, choroba serca, dyslipidemia i zespół metaboliczny. Bardziej intrygujące jest to, że wszystkie te choroby są ze sobą ściśle powiązane. To dlatego, że wszystkie powyższe choroby mogą być spowodowane połączeniem stylu życia, genetyki i problemów związanych z jelitami. Naukowcy wierzą, że to samo tyczy się niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Dieta ketogeniczna jako skuteczne rozwiązanie
Utrata masy ciała jest niezbędna przy odwróceniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Znaczna redukcja utraty wagi jest pomocna również u pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. Najlepszym sposobem na uzyskanie utraty wagi nie jest ograniczanie kalorii. W takim razie w jaki sposób zoptymalizować swoją dietę, by odwrócić stan chorobowy? Konieczne jest, aby w taki sposób komponować swoje posiłki, by spożywać warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Połączenie warzyw z jednoczesnym ograniczeniem węglowodanów jest idealną dietą przy tego typu problemach z wątrobą. Można śmiało powiedzieć, że dieta ketogeniczna jest metodą na wyleczenie stłuszczenia wątroby, dlatego zachęcamy do korzystania z zasad diety ketogenicznej wszystkie osoby, które zmagają się z problemami z wątrobą.