Chorujesz na cukrzycę? Pomoc dietetyka jest konieczna!
Cukrzyca to schorzenie metaboliczne ściśle związane z nasza dietą. Z jednej strony niewłaściwa dieta może przyczynić się do rozwoju cukrzycy, a z drugiej – dobrze skomponowany jadłospis stanowi kluczowy element terapii.
Jeśli zatem zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, musisz zadbać o odpowiedni model żywienia, uzupełniony umiarkowaną aktywnością fizyczną. Jednak próby samodzielnego ułożenia jadłospisu mogą przynieść niepożądany efekt. Układając jadłospis w cukrzycy należy bowiem uwzględnić wiele czynników, aby zapewnić optymalną kontrolę glikemii. Najlepiej jest skorzystać w tym celu z pomocy dietetyka.
Jako dietetyk specjalizujący się w pracy z pacjentami dotkniętymi zaburzeniami metabolicznymi wiem, że indywidualnie skomponowana dieta to gwarancja powodzenia terapii. Pacjent pozostawiony sam sobie często nie potrafi podołać konieczności zmiany stylu życia na zdrowszy. Próbuje zatem ułożyć jadłospis sam lub skorzystać z gotowych diet dostępnych w Internecie. Każdy przypadek cukrzycy jest jednak inny i uwzględnić należy szereg czynników, aby glikemia została wyrównana na zadowalającym poziomie.
Dieta w cukrzycy – od czego zacząć komponowanie jadłospisu?
Jak w przypadku każdej diety, powinna być ona ułożona indywidualnie dla każdej osoby. I jak w przypadku każdego profesjonalnie komponowanego jadłospisu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników:
- wyjściową i docelową masę ciała
- wiek i wzrost
- stopień aktywności fizycznej
- wyniki badań laboratoryjnych
Oczywiście uwzględnione powinny być ponadto preferencje żywieniowe pacjenta oraz możliwości czasowe w przygotowywaniu posiłków. Jadłospis dla cukrzyka musi zawierać odpowiednie ilości makro – i mikroskładników, przy czym poza ich ilością liczy się także jakość. Szczególną uwagę poświęcić należy indeksowi glikemicznemu i ładunkowi glikemicznemu posiłków, uwzględniając także tzw. cukier ukryty, zawarty w wielu gotowych produktach spożywczych. Dieta oparta na tłuszczach to najlepszy plan żywieniowy dla diabetyka, jednak taką dietę skomponować należy w sposób umiejętny, aby nie doprowadzić do hipoglikemii.
Cele diety w cukrzycy
Podstawowym założeniem diety dla cukrzyka jest normalizowanie poziomu cukru we krwi. Jednak cukrzyca to zaburzenie metaboliczne o złożonym charakterze, zatem przed dietetykiem stoi znacznie więcej wyzwań. Bardzo często konieczne jest także obniżenie poziomu cholesterolu czy trójglicerydów we krwi, gdyż cukrzycy zazwyczaj towarzyszy hiperlipidemia.
Ważną kwestią jest także normalizacja masy ciała. U pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 dochodzi niekiedy do spadku masy ciała, natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 nierzadko spotykana jest nadwaga, która może być spowodowana chorobą lub może być jednym z czynników ją wyzwalającym. Bez względu na to, czy konieczne jest zwiększenie masy ciała, czy jej redukcja – w przypadku pacjentów z cukrzycą każda modyfikacja masy ciała stanowi spore wyzwanie.
Po ułożeniu jadłospisu dla cukrzyka i jego realizacji przez pacjenta chorego na cukrzycę, konieczne jest kontrolowanie poziomu glikemii, uzyskiwanemu dzięki diecie i wdrożonemu leczeniu. Kontrola cukrzycy polega na samodzielnym oznaczaniu przez pacjenta glikemii na czczo i w dowolnym momencie dnia (glikemii przygodnej) oraz oznaczaniu hemoglobiny glikowanej, wskazującej na średni poziom glikemii w ostatnich kilku tygodniach.
Pożądany poziom hemoglobiny glikowanej to około 7%. Mnie udaje się osiągnąć jeszcze więcej – moi pacjenci uzyskują poziom HbA1c nie przekraczający 5,5% – i to bez ryzyka hipoglikemii! Jeśli zatem chorujesz na cukrzycę, dieta dopasowana do potrzeb pacjenta może doskonale wspomóc terapię, a nawet umożliwić obniżenie dawek leków czy insuliny.
Podsumowując: dieta dla cukrzyka to nie kwestia dobrej woli pacjenta albo narzędzie do normalizacji masy ciała – dieta w cukrzycy to absolutna konieczność. Bez właściwego jadłospisu, ustalonego indywidualnie, leczenie cukrzycy po prostu się nie uda. Leki hipoglikemizujące bądź insulina nie wyrównają poziomu glikemii, jeśli dostarczysz zbyt dużo węglowodanów w diecie. Ważna jest także odpowiednia podaż białka i tłuszczu oraz mikroelementów.
Przeczytaj również: Dieta ketogeniczna dla osób początkujących – wszystko, co powinieneś wiedzieć