5 praktycznych porad w zakresie ilości spożywanego tłuszczu

kategoria: Porady ,

Czy wiesz ile tłuszczu należy jeść? Stosując się do proponowanych przez nas zasad zdrowego odżywiania na zawsze pożegnasz się z głodem. Kiedy ograniczasz węglowodany powinieneś zastępować je tłuszczem, by dostarczyć organizmowi energię. Zjedz wystarczająco dużo tłuszczu podczas posiłku, tak abyś nie był głodny przez co najmniej 5 godzin.

Dostosuj do swoich potrzeb taką ilość tłuszczu, aby poczuć się przyjemnie usatysfakcjonowanym, ale nie przekarmionym. Po kolacji powinieneś łatwo przebrnąć przez całą noc – 12 godzin bez potrzeby spożycia kolejnego posiłku (jeśli nie dłużej). Pracuj nad znalezieniem swojej równowagi.

Poniżej znajduje się kilka dodatkowych wskazówek, dzięki którym możesz dodatkowo zmaksymalizować efektywność diety niskowęglowodanowej. Większość ludzi nigdy nie dba o te rzeczy i mimo tego, i tak dobrze sobie radzi. W przypadku, gdy jesteś zainteresowany profesjonalnym podejściem do tematu, poniższe udoskonalenia będą pomocne w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej.

ilość spożywanego tłuszczu

1. Łatwość dostosowania się do tłuszczu

Kiedy zaczynasz swoją podróż z żywnością niskowęglowodanową możesz uznać, że niektóre wysokotłuszczowe potrawy są „zbyt bogate”. Bądź cierpliwy, gdy przejdziesz do nowego sposobu odżywiania, Twoje ciało i kubki smakowe dostosują się do zmian. Staraj się jeść wystarczająco dużo tłuszczu, aby uniknąć głodu i pozwól swojemu organizmowi (przeznacz na to przynajmniej miesiąc czasu) w pełni dopasować się do nowego sposobu spalania tłuszczu (zamiast węglowodanów).

Kiedy odnajdziesz tę równowagę, przestaniesz odczuwać głód, a Twój organizm będzie cieszyć się łatwym dostępem do zapasów tłuszczu, wcześniej blokowanym przez dietę bogatą w węglowodany.

2. Nastaw się na utratę wagi

Masz nadzieję schudnąć? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, po zakończeniu okresu adaptacyjnego do nowego sposobu żywienia opartego na niskiej zawartości węglowodanów, należy udoskonalić redukcję za pomocą dodatkowego tłuszczu dodawanego do posiłków.

Jedz tylko tyle, aby uniknąć głodu – niech Twoje ciało spala wewnętrzne zapasy tłuszczu, a nie dodatkowy kawałek masła. Znalezienie balansu przyspieszy utratę wagi. Jednak pamiętaj, by nie iść za daleko – kiedy jesteś głodny, zawsze wybieraj więcej tłuszczu, zamiast oszukiwać swój plan niskowęglowodanowy.

3. W razie potrzeby uzupełnij tłuszcz w modelu żywieniowym

Po osiągnięciu docelowej wagi, gdy nie będziesz miał już nadmiernych zapasów tłuszczu, kolejnym krokiem jest uzupełnianie ilości spożywanego tłuszczu, by dbać o prawidłowy poziom energii każdego dnia. Reaguj na sygnały Twojego organizmu. Stopniowo dodawaj więcej tłuszczu do diety, aż znajdziesz satysfakcjonującą równowagę bez odczuwania głodu.

4. Jedz odpowiednią ilość białka

Do całkowitego zminimalizowania odczucia głodu należy upewnić się, że spożywasz odpowiednią ilość białka. W większości przypadków dzieje się to naturalnie, ale jeśli nie możesz pokonać głodu przez dodanie tłuszczu, lub jeśli jesz bardzo mało węglowodanów, ale hamujesz przy tym utratę wagi, sprawdź, ile białka jesz.

Jaka ilość jest zatem wystarczająca, by doprowadzić do utraty wagi? Indywidualne potrzeby są różne, ale średnio poziom ten wynosi 1 g białka na 1 kg masy ciała (każdego dnia). Jeśli jesteś aktywny fizycznie, szczególnie jeśli podnosisz ciężary i budujesz mięśnie, możesz potrzebować spożywać większe ilości białka.

5. Dodatkowe informacje

Jeśli interesuje Cię jeszcze więcej szczegółów na temat dostosowania ilości tłuszczu i białka do Twoich potrzeb, możesz skontaktować się  z nami poprzez sekcję VIP. Zapraszamy również do stosowania się do wszystkich zasad udostępnianych na naszej stronie. W większości przypadków tyle wystarczy, by osiągnąć swoje zamierzenia.


Ketodietetyk